13.6.2024

 

Šteniatka dnes majú mesiac a ja nechápem, že ho už máme za sebou. Za ten čas sa Wendulka od nich takmer nepohla a i teraz s nimi trávi podstatnú časť dňa. Je vyrovnaná, kľudná, láskavá, vnímavá, maximálne starostlivá  a milujúca matka. Toto všetko sa z nej cez mliečko dostáva šteniatkam. Sú dobré, pokojné a hravé a čo je hlavné, pekne rastú a vyvíjajú sa k mojej spokojnosti. Iba dvaja z nich majú biele znaky na hrudi a preto je veľmi ťažké ich rozoznať. Zvolila som farebné látkové gumičky u 4 z ich ako pomôcku, pretože inak by to bol veľký problém. Som nimi nadšená a milujem ich. Trávime spolu veľa času a ten si chcem v sebe uchovať snáď naveky. 

Fotky, ktoré tu prezentujeme, sú spred týždňa.

 

 

 

  

17.5.2024

 

13.5.2024 vo večerných hodinách sa u nás narodilo 6 krásnych čiernych šteniatok v pomere 3:3. Jedna sučka má nepatrný biely znak na hrudi a rovnako i psík narodený ako posledný má na hrudi väčší biely znak. Na prvorodičku sa Wendulka správala ako skúsená sučka a po takmer siedmych hodinách o 0:15 sme mali na svete všetky šteniatka. Za tento výkon si moja jemná malá kráska zaslúži metál.

 


 

 

  

9.5.2024

 

VINCENT DUFI Quindici, narodený 5.3.2021, Chovný, plnochrupý, nožnicový zhryz.

Matka : Reia Quindici

Otec : Bacco Perbacco Del Colle Folignato

Zdravotné testy : Patella : N/N, FEH : N/N, Srdce/Heart : Negat., Oči/Eyes : číre/clear

 

 

 

  

11.3.2024

 

2.3.2024 -  Špeciálna výstava chrtov vo Viničnom bola pre nás chrtárov príjemným otvorením klubovej výstavnej sezóny aj preto, že sa táto naša výstava organizovala vo veľmi peknej, priestrannej, čistej a vyhrievanej športovej hale a kultúrnom dome v jednom. Verím, že toto miesto zostane v repertoári našich výstav ako sú už tradične letné výstavy v Mojmírovciach. Pripraviť výstavu tak, aby zodpovedala primeranej úrovni nie je pre organizátora jednoduché. Odmenou mu ale je spokojnosť a nadšenie vystavovateľov. 

Na špeciálnu výstavu bol pozvaný posudzovať manželský pár, pani Sanja Vreteničič a pán Miodrag Vreteničič z Čiernej Hory. Naše plemeno, talianskych chrtíkov posudzoval pán rozhodca Miodrag Vreteničič. Pozorne som sledovala jeho posudzovanie a všimla som si, že takmer nikomu neodpustil výšku, kontroloval chrup, preferoval pekný pohyb a predvedenie, no nevadili mu vyššie a i vysoko nesené chvosty. 

Pokladám to za česť, ale aj povinnosť na našich výstavách moje chrtičky vystaviť a tentokrát to bola jedenásťročná Lavinia Lamia v triede veteránov. Jej zjav a na 11 rokov krásna silueta a perfektný pohyb pána rozhodcu upútala a Lavinia dostala nádherné hodnotenie s známkou  Excellent a v záverečných súťažiach jej rozhodca prisúdil 1 miesto  Veterán BIS. Tento titul je pre mňa a Laviniu veľkým vyznamenaním a nekonečne si ho vážim.

Na výstave sa v triede otvorenej po prvýkrát prezentoval náš odchov, Vincent Dufi Quindici ( Reia Quindici & Bacco Perbacco del Colle Folignato ). Vincent je krémovej farby, pevnej kostry s typickými samčími znakmi a jeho zjav vie upútať. V triede sa predviedol sám s hodnotením V1, CAC. Bolo jasné, že do kruhu vstúpi opäť o víťaza špeciálnej výstavy s ostatnými víťazmi tried. Tento titul rozhodca udelil práve Vincentovi a tak sa v kruhu objavil ešte raz o titul BOB a ten sa na moje veľké prekvapenie pán rozhodca rozhodol opäť dať Vincentovi.

Ako chovateľka sa z úspechu veľmi teším a gratulujem Jemu i majiteľke Paulínke.

 


LAVINIA LAMIA Quindici: Excellent, Veterán BIS

 

VINCENT DUFI Quindici: V1, CAC, VŠV, BOB

 

  

29.2.2024

 

Keď sme s Dolce v októbri oslavovali jej 15-te narodeniny, netušila som, že jej čas s nami je vymedzený už len na zopár mesiacov. Nebudem hovoriť ako mi bolo a je a čo všetko mi mysľou ako filmový pás prechádzalo. 

Ako som si po ňu, malé trojmesačné šteniatko cestovala autom do Francúzska, ako mi pred očami rástla a vyvíjala sa v krásnu chrtiu slečnu, čo všetko mi umožnila, aká výnimočná a unikátna bola, čo za svoj život dokázala, predviedla a ako sa zviditeľnila, aké nádherné šteniatka našej chovateľskej stanici darovala. Za to všetko je ďakujem a hlboko v mojom srdci má naveky miesto. 9.2.2024 moja milovaná Dolce odišla do Psieho Neba.

 

 

 

28.12.2023

 

Napriek všetkému končíme tento rok radostne, šťastne a v zdraví a sme za to nesmierne vďační. Posledný štvrťrok nám významným urobila Dolce a Cupido. 

26.10. oslávila naša francúzska dáma 15. narodeniny a Cupido, o ktorom som už naozaj veľa popísala, 2.12. 17 rokov. 

Moja radosť je preveľká, pretože obaja pre mňa veľa znamenajú, hoci každý iným spôsobom.

Pripili sme si šampanským, pre chrtíkov pripravili ryžovú tortu s mäskom a priali si pre nich zdravie. Boli to hlavne pre mňa veľmi emotívne chvile.

 

 

Do prichádzajúceho roku 2024 prajeme všetkým priateľom, sledovateľom a priaznivcom veľa zdravia, úspechov, lásky pokoja, radosti, splnených prianí, správnych rozhodnutí a zdravého úsudku. Nech Vám prinesie mier v srdci aj  duši. 

 

 

 

16.9.2023

 

V decembri to budú dva roky čo sme si z Poľska priviezli malý čierny poklad, Wendulku, Novatica Find Your Wonderland in Quindici, najmladšiu členku našej chrtíkovskej rodiny, ktorá nedávno, 6.9., oslávila 2 roky. V našej rodine je najmladšia a pre to najprešpekulovanejšia, najdrzejšia a plná šibalských nápadov. Jednoducho sa s ňou nenudíme 😀 a život nám robí krajším a veselším. 

Všetko najlepšie chrobáčik, buď zdravá a šťastná.

 

 

 

13.9.2023

 

Je možné, že 10 rokov utečie tak, že máme pocit, akoby to bolo z večera do rána ?!?  29.7.2013 sa u nás narodil vysnívaný a túžobne očakávaný vrh, ktorý som plánovala, za krytím som cestovala do Francúzska, všetko som do bodky pripravila a tešila sa a užila si šteniatka ako sa len dá. Z vrhu "L", pre mňa špičkového, sa narodili 2 sučky a 2 psíkovia.  Prvá prišla na svet šedá sučka s bielym znakom krídel vážky a ja som sa do nej zaľúbila. Okamžite som vedela, že je moja. Dostala meno Lavinia Lamia. Sledovať jej vývoj, dospievanie, jej prípravu na výstavnú kariéru, prvé začiatky vo výstavných kruhoch a jej nespochybniteľné úspechy, bolo pre mňa veľkým darom.  Za toto všetko som jej vďačná, som na ňu veľmi, veľmi hrdá a šťastná, že je stále mojou súčasťou. 

29.7.2023 oslávila moja milovaná Lavinia 10 rokov 🎊. Hovorím si, že to je sen, že je to nemožné aby mala už 10 rokov, veď len teraz bola krásnym, milým drobčekom. Všetci jej želáme pevné zdravie, veľa radosti a spokojnosti a veľa ďalších rokov s nami.

 

 

 

12.9.2023

 

Zopárkrát som na facebooku opísala životnú cestu nášho Cupida. Je zo šteniatok "céčkového " vrhu, kde sa narodili 2 sučky a Cupido. Jeho matkou bola Santana Skarak a otcom Cirion Gil-Endor. Po rokoch môžem povedať, že to bol jediný predčasný pôrod v našej chovateľskej stanici. Šteniatka sa narodili o týždeň skôr. Odvtedy sa nám to už nikdy nestalo a za to som vďačná. Cupidove sestry tento enormný tlak nezvládli, hoci sučky sú obvykle životaschopnejšie a silnejšie, ale Cupido sa nedal a bojoval spolu s nami o každý deň života. Keď sme vybŕdli z najhoršieho, črtali sa nám pekné spoločné chvíle, na ktoré rada spomínam. Jeho nová rodina ho navštevovala a čakala, kedy si ho už bude môcť zobrať domov. Mesiace a roky bežali a za to obdobie sme Cupida z času na čas zopár dní v roku varovali. Postupne sa jeho rodina odmlčala a ja som s ňou stratila kontakt.

Všetko sa zmenilo a začalo telefonátom v jedno jesenné novembrové poobedie roku 2018. Volal mi doktor z veterinárnej kliniky, kde sme s chrtíkmi evidovaní, že je u nich psík z mojej chovateľskej stanice. Keď mi celý problém vyrozprával, pochopila som, že jeho rodina sa ho vzdala a na kliniku s ním prišli na eutanáziu. Doktor to odmietol a skúsil sa s majiteľmi dohodnúť. Kubko potreboval zopár veterinárnych úkonov, ale majiteľka odmietla tento servis financovať a trvala na svojom. Klinika jej navrhla za ošetrenie nižšiu cenu, ale nepochodila. Dopadlo to tak, že na vlastné náklady Kubka ošetrili, vyčistili mu zuby, odstránili bradavičku na čele a vykastrovali ho. Po takomto telefonáte som nemala veľa možností....., len jednu....., doma všetko zorganizovať, porozprávať sa s rodinou a Cupida priviesť tam, odkiaľ pred 12 rokmi odišiel. Tento úžasný chrtí chlapec nemal s ničím problém. Prišiel ku nám, resp. o poschodie vyššie k Barborke a Paľkovi a zapadol medzi všetkých psíkov, ktorých máme. Nesmútil, ba práve naopak, pookrial, okamžite si našiel svoje miesto v rodine, vlastne si ho ani nehladal, jednoducho ho mal ..... Má božskú povahu, z ničoho si nerobí ťažkú hlavu, je kontaktný, veselý, šťastný, je stále pri sile a pri rozume, má neuveriteľný apetít a má veľké a láskyplné srdiečko. Neposlúchajú ho už nožičky, ale ani z toho si nerobí problém. 

Veľmi si želám a verím, že náš Kubko všetko zvládne a 2.12.2023 s ním spoločne oslávime jeho neuveriteľných 17 rokov. Bude to už 5 rokov, čo sa vrátil domov, a práve o týchto 5 rokov sme mu predĺžili život a to robí šťastnou mňa❤. 

 

 

 

16.5.2023

 

Akosi sme sa odmlčali a na stánky sme dlhší čas nedali žiadne informácie. Pritom sme sa  11.3.2023 zúčastnili Špeciálnej výstavy chrtov v Pezinku, kde Wendulka po prvýkrát vekovo patrila do triedy strednej. Trieda bola slušne obsadená a celkovo sa v nej odprezentovali 4 chrtičky. Posudzoval rozhodca zo Slovinska, pán Denis Kuzelj. S výsledkom a umiestnením som bola veľmi spokojná. Obhájila druhú pozíciu s hodnotením V2, res.CAC. Tento jej výsledok si vážim o to viac, že ju v tomto čase nevystavujem ja, ale naša Laura. Obe sa v kruhu so cťou a excelentne odprezentovali a urobili mi veľkú radosť.


 

Druhá výstava, ktorej sme sa zúčastnil,i bola v Maďarsku pod názvom Pápa CAC 5.5.2023. Laura si na poslednú chvíľu prihlásila svojho jazvečíka a ja Wendulku. Museli sme sa prispôsobiť jej voľnému času, keďže sme odkázané na jej pomoc pri predvedení v kruhu. Všetko sme stíhali s časovou rezervou. Wendulka v triede strednej obhájila V1, CAC. Posudzoval rozhodca pán Vlastislav Vojtek zo Slovenska. Opäť mi urobili radosť !

 

 

 

12.8.2022

 

Predošlý víkend 6.8 a 7.8.  bol výnimočný z viacerých dôvodov. Po roku sa opäť pripravovali a organizovali dve výstavy, ktoré majú svoje meno. Tak sme sa v piatok presunuli s Wendulkou do Mojmíroviec na Stredoeurópsku výstavu chrtov a Klubovú výstavu chrtov. Pozvaní boli zaujímaví rozhodcovia z Nórska pán Knut Blutecher, z Izraela pani Zafra Sirik a z Maďarska pán András Korózs. 

V sobotu posudzoval kruh kde sa vystavovali chrtíci pán András Korózs. V triede mladých, kam Wendulka patrí, sa vystavili 4 mladé sučky a pán rozhodca nás ohodnotil so známkou Excellent 4. Celkovo v tento deň bolo prihlásených 24 chrtíkov a obsadenie tried hlavne v sučkách bolo početné.

V nedeľu talianskych chrtíkov posudzoval pán rozhodca Knut Blutecher z Nórska. Pred mnohými rokmi som mala  tú česť pána rozhodcu zažiť v Náměšti nad Oslavou v Čechách na klubovej výstave a potom na Svetovej výstave psov v Bratislave. Opäť som pociťovala veľkú česť, že bude posudzovať naše plemeno a veľmi som bola zvedavá na jeho odborný názor. V našej triede sa vystavovalo 5 mladých sučiek. Pre každého si vymeral patričný čas na podrobné posúdenie a predvedenie. Jeho nároky boli vysoké, všímal si výšku, stavbu, líniu, predvedenie.....Po posúdení piatich sučiek Wendulku postavil na prvé miesto s titulom Excellent 1, CAJC a tým v sučkách získala titul Klubový víťaz mladých 2022. Po celkovom posúdení sme nastupovali do kruhu opäť  so psíkom o titul Junior BOB, ktorý pán rozhodca udelil Wendulke. Aby toho nebolo dosť, tak v záverečných súťažiach sme sa ešte umiestnili na tretej pozícii s titulom Junior BIS 3.  Bola to hlavne pre mňa veľká radosť, ale ešte väčšia česť, že od rozhodcu tohto formátu sme dostali prekrásny posudok a takéto vysoké hodnotenie. Celkovo bolo v nedeľu prihlásených 29 chrtíkov a opäť boli triedy sučiek veľmi početné. Ostatným víťazom srdečne blahoželám !

 

 

Find Your Wonderland in Quindici ( Wendulka ) 

Excellent 1, CAJC, KVM 2022, Junior BOB, Junior BIS 3

 

 

15.7.2022

 

7.7.2022 Nitradog Summer Cup CACIB-FCI Nitra

Wendulka svoju prvú výstavu v triede mladých zvládla nad očakávanie. Po prvýkrát sa stretla s výstavným priestorom, s väčším počtom psov a ľudí. Prechádzky a kontakt s inými sme nezanedbávali, ale toto bola jej veľká premiéra v nepoznanom a moja s ňou vlastne tiež.

Chrtov posudzoval rozhodca zo Srbska, pán Lozic Željko. Z dvoch mladých sučiek  v kruhu postavil pán rozhodca na prvé miesto Wendulku s hodnotením Excellent 1, CAJC. Do kruhu sme nastúpili opäť so psíkom z triedy mladých o titul Best Junior of Breed a ten si z kruhu rovnako odniesla naša debutantka. 

Takýto výsledok som nečakala, ale o to viac ma teší.

 

 

Novatica Find Your Wonderland in Quindici: Excellent, CAJC, Best Junior of Breed

 

 

12.5.2022

 

Od polovice decembra 2021 s nami žije naša chrtia slečna, import z Poľska, WENDULKA - Novatica Find Your Wonderland in Quindici6.mája oslávila 8 mesiacov. Už to dávno nie je malé šteniatko, ale mladá, sľubne sa vyvíjajúca chrtia slečna. Jej zúbky sú ako biele perličky s kompletnym chrupom a nožnicovým zhryzom. Momentálne váži 3,9 kg a meria 35,5 cm. Je učenlivá, trpezlivá, inteligentná, prítulná, ale stále veľmi hravá, prešpekulovaná a v nápadoch inovatívna :)

 

 

8. mája nás takmer po roku prišiel pozrieť Virgil Dufi Quindici so svojou rodinou. Vyrástol z neho pekný chrtí chlapec pevnej kostry s dobrou svalovou substanciou  v hornej hranici výšky. Jeho matkou je Reia a otcom Bacco Perbacco del Colle Folignato.

 

 

 

10.3.2022

 

Radi sa  s Vami podelíme o radosť z veľkého úspechu našej deväťročnej veteránky Lavinie Lamie Quindici, ktorá na Špeciálne výstave chrtov v Pezinku 26.2.2022 uspela s úžasným hodnotením a výsledkom Excellent, BOB a v záverečných súťažiach si z kruhu ešte odniesla titul Veteran BIS 3. Prihlásených bolo 27 chrtíkov a posudzovala rozhodkyňa, pani Krystyna Opara z Poľska. Pani Opara v hodnotení nešetrila slovami chvály, podčiarkla perfektný pohyb a skvelú výstavnú kondíciu Lavinie. 

Samozrejme sme veľmi šťastní a na Lavinku nekonečne hrdí, že v tomto veku dokáže bez problémov konkurovať mladším a umiestniť sa na tak významných výstavných pozíciách s tými najvyššími oceneniami. Vďaka Ti zlatíčko ❤

 

 

 

16.1.2022

 

12.12.2021 sme si z Poľska, z chovateľskej stanice Novatica -  Monika Nowak, priviezli krásne čierne chrtie dievčatko menom Novatica Find Your Wonderland in Quindici a voláme ju Wendulka, Wendy. Po mesiaci s našimi chrtíkmi to už vôbec nie je utiahnuté šteniatko, ale v tomto čase štvormesačná temperamentná a živá slečna, ktorá nám dáva najavo, že v kúte sedieť rozhodne nebude. Je nekonfliktná, ale vie sa presadiť rázne, nežne a múdro. Je jemná a prítulná a v mojom srdci si buduje pevné miesto :) ❤. 

 

 

 

28.12.2021

 

Milí naši priatelia a priaznivci..., do nového roku 2022 Vám a Vašim rodinám želáme zdravie, lásku, šťastie, správne rozhodnutia, dobrých priateľov vôkol Vás, úspech v živote a práci a radosť so svojimi štvornohými miláčikmi.

 

 

 

7.12.2021

 

Naše prechádzky za posledné jesenné dni nemohli zostať bez povšimnutia fotoaparátu. Navštívili sme zámok v Budmericiach a okolie, vinice na úpätí Malých Karpát a túlali sme v blízkosti nášho domova, kde máme vyhliadnuté malebné miesta.

 

 

 

23.8.2021
 

Medzinárodná výstava psov DUODANUBE v piatok 20.8. so začiatkom tesne poobede privítala výstavovateľov a pokračovala cez víkend. 

SIRIUS NIKE Quindici, trieda otvorená, V1, CAC, CACIB, BOS. Rozhodca, pán Polgar Andraš zo Srbska. 

 

 

 

19.8.2021

 

Minulý víkend 14.8. a 15.8. patril dvom výstavám, klubovej a špeciálnej, v Mojmírovciach. Sirius Nike bol po prvýkrát na výstave a jeho premiéra bola v skutku úspešná. V sobotu pri počte 29 chrtíkov si z triedy otvorenej, kde si konkurovali 4 chrtíci odniesol prvý titul V1, CAC a neskôr k nemu pridal titul Klubový víťaz 2021 a do tretice sme do kruhu nastúpili o tituly BOB/BOS. Pani rozhodkyňa Marion Marpe z Nemecka Siriusa dekorovala titulom BOS (Best opposite sex).

Do triedy veteránov som prihlásila moju milovanú Laviniu. Jej predvedenie v kruhu bolo ocenené pekným posudkom, titulom Excellent a Best Veteran.

V nedeľu si Sirius výstavný výsledok zopakoval u pána rozhodcu Barta Scheerersa z Belgicka s tým, že pán rozhodca bol veľmi dôsledný a prísny a maximálne sa sústredil na každého posudzovaného jedinca. O to viac si tento výsledok vážime. Nebolo jednoduché obstáť v početnej konkurencii. 

Ďalším veľkým úspechom je naša Reia Quindici, ktorej majiteľkou je Žaneta a Matrin Dufek. Reia v sobotu v pracovnej triede získala od pani rozhodkyne nádherný posudok a ocenenie V1, CAC. Keď so Žanet nastúpili o titul Klubový víťaz 2021 ani vo sne nás nenapadlo, že sa pani rozhodkyňa rozhodne tento prestížny titul udeliť Rei. Naša radosť a hrdosť bola neopísateľná, pretože sa nestáva často, aby sa sučka z pracovnej triedy pýšila týmto titulom.

 

Sirius Nike

 

     

Reia Quindici

 

 

14.6.2021

 

Počas posledných dvoch víkendov nás so svojimi rodinami navštívili  šteniatka  Virgil Dufi 6.6. a Veyron Dufi 12.6. Príjemné stretnutie bolo plné radosti, emócií, dojatia a rozhovorov. Verím, že sa čoskoro stretneme aj s Vincentom. 

 

Virgil Dufi

 

Veyron Dufi

 

 

20.5.2021
 

Naše šteniatka začali opúšťať svoju rodinu, miesto, kde sa narodili a strávili prvé mesiace svojho života. S každým z nich sme si vytvorili silné puto a pre to je ich odchod emotívny, ťažký a neobíde sa bez slzy. Noví majitelia nás po veľmi dlhom spoločnom a osobnom kontakte a komunikácii s nimi presvedčili, že budú tými najlepšími a naše šteniatka v nich získajú skvelú rodinu a domov.

 

 

3.4.2021

 

Náš Urias ( URI ) mal 8 týždňov

 

 

Veyron, Vincent a Virgil už majú otvorené oči a chodia, v piatok mali 4 týždne.

 

 

 

1.4.2021

 

Do našej chovateľskej stanice sa 5.3.2021 narodili traja krásni psíkovia. Spolu s matkou Reiou sú  zdraví a v poriadku. Veľmi sa im tešíme a sme na nich patrične pyšní.

 

 

 

 

18.3.2021

 

Náš Urias ( URI ) mal 5 týždňov a rastie z neho šikovný a sebavedomý chrtík :)

 

 

 

14.2.2021


7.2.2021 sa o 11.20 hodine u nás narodil jeden malý plavý vytúžený poklad, psí chlapček, s pôrodnou váhou 233 g. Sme za neho vďační, veľmi sa mu tešíme, no je nám ľúto, že nemá ešte jedného súrodenca na túlenie a hry.

 

 

 

 

31.12.2020

 

Všetkým priateľom, majiteľom našich šteniatok, známym, podporovateľom a priaznivcom želáme v Novom roku 2021 veľa zdravia, radosti v osobnom živote, ale aj radosti s chrtíkmi, šťastia, úspechov a splnených prianí.

 

 

 

18.8.2020

 

Pred týždňom 8.8. a 9.8. sa v Mojmírovciach konali dve výstavy. Klubová v sobotu a špeciálna v nedeľu. Pre pretrvávajúce epidemické pomery na dvojdňovú výstavu nemohli prísť dohodnutí a ohlásení rozhodcovia a tak nám na poslednú chvíľu prisľúbili posudzovanie pán Grzegorz Weron z Poľska a pani Wilfriede Schwerm-Hahne z Nemecka.  Bol to horúci a náročný víkend, ale stál za to. Výstavy sa momentálne organizujú vo veľmi strohom a prísnom štýle a je ich len zopár a tak bola táto dvojdňová výstava organizovaná naším klubom veľmi príjemným spestrením týchto mimoriadnych časov.

 

Naše výstavné výsledky:

 

8.8.2020 posudzoval pán Grzegorz Weron

 

SUADELA NIKE Quindici, v majetku Žanety Dufek, trieda mladých : Výbortná 2 z troch sučiek.

REIA Quindici, v majetku Žanety Dufek, trieda otvorená : Výborná 2, res.CAC z piatich sučiek. Reia dokončila Slovenského šampióna krásy.

NIOBA NIKE Quindici, trieda čestná, Excellent, Klubový víťaz 2020, BOS

 


 

Pán rozhodca bol prisny, rozdal veľa známok VD a D a zopár chrtíkov diskvalifikoval. O to viac si naše tituly a výsledky vážime !

 

9.8.2020 posudzovala pani Wilfriede Schwerm-Hahne

 

SUADELA NIKE Quindici, trieda mladých : Výborná 1, CAJC, Víťaz špeciálnej výstavy mladých 2020, JuniorBOB, z dvoch sučiek.

REIA Quindici, trieda otvorená, Výborná 2, res.CAC z piatich sučiek


 

Som veľmi spokojná a pyšná na naše odchovy a Niobku a Žanete ďakujem za perfektné predvedenie a výkony !

 

 

3.6.2020

 

Na Deň detí oslávil náš čierny krásavec 3 mesiace. Rastie ako z vody, teší sa zo života a nič mu nechýba  :-)

 

 

 

5.5.2020

 

Opäť prešiel mesiac a z náško jediného šteniatka vyrástol prekrásny čierny chrtí chlapček. Robí nám všetkým veľkú radosť a čas s ním strávený je liekom na všetky boľačky sveta. Som na neho veľmi pyšná.

 

 

 

1.4.2020

 

Takmer po mesiaci dávam príspevok na naše stránky o narodení šteniatok. Mali sme náročné obdobie a tak som túto informáciu tlačila pred sebou, za čo sa ospravedlňujem.

1.3.2020 sa vo večerných hodinách Makarii narodili dvaja psíkovia, šedý a čierny. Žiaľ do rána šedý psík zomrel..... a bolo mi to veľmi ľúto :(. 
Doteraz to neviem spracovať....

Zostal nám ale malý a krásny čierny Tin Tiber, za ktorého som veľmi včačná. Spestruje mi život vo všetkých smeroch a veľmi mi pripomína môjho úžasného Elinka. 

Tin bude mať čochvíľa mesiac a rastie z neho krásny a šikovný chrtík. Makaria je aj teraz vzorná a nadmieru starostlivá matka a o Tina sa stará s veľkou dávkou materinskej láky. Teším sa z každej chvíľočky, ktorú s ním trávim.
 

 

 

23.2.2020

 

Začiatkom marca očakávame narodenie šteniatok zo zaujímavého spojenia a veľmi sa na ne tešíme :)


 

 

 

7.2.2020

 

Okrem všetkého ostatného, čo začiatok roka prináša, je aj nová výstavná sezóna. Tá tohtoročná sa otvorila v Nitre trojdňovou medzinárodnou výstavou od 24.1. do 26.1. My s Laviniou sme boli prihlásene na sobotu do triedy čestnej, kedy posudzovala rozhodkyňa z Portugalska, pani Osório de Castro Catarina. Na všetky tri dni prišla Žanet z Prahy vystavovať naše slečny, Reiu a Suadelku. 

Suadelka si prvýkrát skúsila výstavný kruh  a atmosféru výstavnej haly a bola to pre ňu veľká skúsenosť, ktorá jej vyniesla od pani rozhodkyne pochvalu a titul Best Puppy. V záverečných súťažiach bolo krásnych šteniatok naozaj veľa a tak už Žanet so SU nesiahli na ďalšie umiesntnnie.

Lavinia Lamia Quindici v takmer siedmich rokoch pani de Castro ohromila predvedením a kondíciou a z kruhu vyšla s titulom Best Honour. Rovnako sme už v závrečných súťažiach nepostúpili....

Reia Quindici finišuje na Slovensku s titulom Slovenský šampión krásy.Vyrástla z nej pekná sučka, ktorá v marci oslávi 2 roky.

 


 

O týždeň, 1.2. a 2.2.  bola v Brne ďalšia medzinárodná výstava, kde sa opäť predviedli naše mladé hviezdy. I tu Reia potvrdila, že sa nemá za čo hanbiť a i tu v Čechách finišuje s titulom Český šampión a Suadelka sa opäť cvične zúčastnila akcie štyroch mladých slečien v kruhu dorastu. Rozhodne to pre ňu bola veľká skúsenosť, ktorú verím, zúročí na ďalších výstavách.

Mojej krásnej Lavinii opäť ďakujem za skvelý výkon, ako obvykle, nesklamala. 

Hlavne ale ďakujem majiteľke Rei a SU (Suadela Nike), Žanet !!! Dievčatá to zvládli perfektne, blahoželám a mám z nich veľkú radosť :)

 

 

 

21.10.2019

 

Nie som poslom smutných správ. O to ťažšie, s veľkým zármutkom a smútkom na duši, po dlhom čase, tu na stránkach oznamujem, že 13.8.2019 odišiel do psieho neba môj drahý, nekonečne milovaný, verný chrtí priateľ Elendil Gil-Endor, môj Elinko. Táto strata veľmi bolí a Elinko mi veľmi chýba.

 

 

 

20.9.2019

 

Šteniatka sa nám rozpŕchli do svojich nových a milujúcich rodín. Posledná Suadelka odchádza práve v nedeľu 15.9. do Prahy.  Želáme Vám šťastný a krásny život naše " chrtie deti ", nech sa Vám darí a nech Vás v živote čaká len láska, radosť a pevné zdravie.

 

 

 

9.9.2019
 

Každoročne sa v Mojmírovciach organizuje Klubová vstava chrtov a Špeciálna výstava chrtov. 24.8 a 25.8. sa tu zišli vystavovatelia a obdivovatelia.Tí prví prišli vystaviť a odprezentovať svoje odchovy a tí druhí ich prišli podporiť a oceniť krásu plemien chtrov. Pozvaní boli rozhodcovia z Portugalska Catarina Castro, z Francúzska Jean-Louis Grunheid a z Írska Ian Finney.

Na výstavu prišlo veľa priateľov z Čiech a medzi nimi aj naša Reia Quindici, ktorá žije v Prahe u Žanety a Martina Dufek. Žaneta ju nielen vystavuje, ale s ňou aj behá a Reia je veľmi šikovná, nádejná a má potenciál.

Na Klubovej výstave 24.8., kedy posudzoval rozhodca pán Jean-Louis Grunheid mala Reia veľký úspech. Z triedy strednej, kde boli prihlásené 3 chrtičky, si odniesla prvý slovenský CAC, no neskôr k nemu pridala titul Klubový víťaz 2019, potom BOB a v záverečných súťažiach ešte res. B.I.S., čo je neuveriteľný úspech, za ktorý som nesmierne vďačná. Ja som v triede čestnej predviedla Laviniu Lamiu. Odniesla si pekný posudok a kokardu.

25.8. na Špeciálnej výstave chrtov sa Reia opäť vystavila v strednej triede a zo štyroch  sučiek v triede si odniesla ďalší titul V1, CAC. Posudzovala rozhodkyňa z Portugalska, pani Catarina Castro.

Žanete a Martinovi ďakujem za perfektnú starostlivosť a domov, ktorý Reiuške pripravili a za všetko, čo pre ňu a s ňou robia. 

 

 

 

30.6.2019

 

Pred týždňom 21.6. sa u nás narodili šteniatka, traja  šedí psíkovia s bielymi znakmi na hrudi a jedna čierna slečna, ktorá má na hrudi krásny biely znak veľmi podobný znaku jej otca.

Niobka - matka a naše poklady sú v úplnom poriadku. Sú pre mňa výnimočné a preto bol ich príchod na svet túžobne očakávaný.

 

 

 

 

9.5.2019

 

Pred časom prišiel Niobke do poštovej schránky  potvrdený titul Grand Šampión SK. Potešil ! :)

 

 

 

25.4.2019

 

Stalo sa žiaľ, že nás tragicky opustila naša spoločníčka, chrtria dáma Lórien Gil-Endor, s ktorou sme si navzájom robili spoločnosť na nejednej výstave na Slovensku a v Maďarsku, ale aj doma. Lórienka, veľmi nám chýbaš ! 

 

12.5.2010  -  01.03.2019

 

 

12.3.2019

 

Vo februári Niobka inkasovala zopár malých, či väčších úspechov. Prvý bol potvrdený Klubom chovatelu italských chrtíku v Českej republike, ktorého sme dlhoročne členmi a ktorý jej udelil po splnení podmienok titul Šampión KCHICH a druhý úspech sme slávili 23.2. na Victory Show v Bratislave. Nioba obájila v triede šampiónov 1. pozíciu a rozhodca, pán Harsányi Péter z Maďarska jej zadal tituly CAC a Victory Winner a tretí úspech je ten, že súčasne s udeleným CAC Niobka splnila podmienky na priznanie titulu GRAND Šampión SK, o ktorý v krátkom čase požiadame SKJ.

 

 

 

9.2.2019

 

Minulú sobotu, 2.2. sme s Niobkou strávili na brnenskom výstavisku na medzinárodnej výstave Duo CACIB. Prihlásených bolo 33 chrtíkov a v triede šampiónov, kde bola prihlásená aj Nioba boli chrtičky dve.  Pani rozhodkyňa Maria Gabriela Veiga z Portugalska postavila na prvé miesto moju Niobku s ohodnotením V1, CAC a v druhom kole, kde sa stretli víťazky z ostatných tried opäť bodovala Nioba a z kruhu si od pani rozhodkyne odniesla cenný CACIB. Opäť sme nastúpili do kruhu o ďalší titul, ale pani rozhodkyňa BOB zadala psovi  a BOS krásnej sučke z triedy mladých Celebrían Gil-Endor. I keď sme už nesiahli na ďalší z dvoch titulov naša radosť bola veľká, pretože moje zlatíčko udeleným CACIBom dokončila C.I.B., čo je Interšampión. Teraz už len zopár týždňov počkať a požiadať FCI oficiálne o prestížny titul C.I.B.

 

 

 

14.1.2019

Do nového roku chceme všetkým popriať zdravie, šťastnie, úspechy a splnené želania. Nám sa minuloročné splnili a do roku 2019 sme dúfam vykročili tou správnou nohou  :-) 

 

V decembri sa udiala jedna neuveriteľná skutočnosť ! Po takmer dvanástich rokoch sa nám domov vrátil Cupido Quindici a okolnosti jeho návratu by mohli byť námetom pre poviedku so šťastným koncom. Jeho majitelia sa ho po toľkých rokoch vzdali a chceli ho utratiť vo veterinárnej ambulancii Medivet v Moste pri Bratislave. Slúžiaci doktor, pán Fábry názor majiteľov nezdielal, lebo Cupido pôsobil veselo a spokojne, hoci mal menšie zdravotné problémy. Snažil sa majiteľku presvedčiť, ponúknuť jej riešenie, pretože Cupido potreboval odstrániť nezhubný nádor pod pravou prednou nohou, mal zväčšenú prostatu, potreboval dentálnu hygienu a odstránenie nekomfortnej bradavičky nad ľavým okom a toto všetko by bola ambulancia vykonala za veľmi rozumnú cenu. Žiaľ sa s majiteľkou nedalo dohodnúť. Doktor Fábry psíka odoperoval na náklady ambulancie, zachránil mu život a keďže som s chrtíkmi stálou klientkou ambulancie, kontaktoval ma a tak sa Cupido vrátil opäť domov  :-) 

 

 

27.12. oslávil náš Elinko 13 rokov. Nedajú sa opísať pocity šťastia, lebo táto jeseň bola pre neho zdravotne náročná. Všetko sme zvládli, Elinko sa zatiaľ cíti veľmi dobre a ja veľmi spokojne a šťastne. 

 

 

Posledné decembrové dni roku 2018 mi poslala Natalia Nogotkova z ruskej Samary nádherne spracovanú reklamu nášho Mentora Quindici, ktorú zverejnila aj na Facebooku a oznamuje ňou, že Mentor sa stal Interšampiónom. Okrem toho je Mentor v Rusku otcom niekoľkých vrhov a jeho majiteľke robí veľkú radosť.                       

 

 

Ďakujem Natalii z celého srdca za lásku, opateru a Mentorkovu starostlivosť. 

 

 

16.12.2018

 

Minulý víkend, konkrétne sobota, kedy sme boli prihlásení s 10 ročnou veteránkou, mojou jedinečnou dámou Dolce Vita a šampiónkou Niobou Nike na medzinárodnú výstavu Winner Show 8.12. do Nitry, bol pre obe moje chrtičky veľmi úspešný. Prihlásených bolo 19 chrtíkov, z ktorých dvaja chýbali.

Niobka bola úspešnejšia ako jej konkurentka a z triedy šampiónov si odniesla ďalší CAC a v ďalšom kole k tomu pridala CACIB. Jej babička Dolce Vita v triede veteránov obstála s hodnotením Excellent a titul BOB doslova vyfúkla vnučke Niobe a Zippíkovi (Zippo Libre na Klímkách), ktorý si z posledného "rozstrelu" odniesol BOS. V Záverečných súťažiach sa Dolce umiestnila na tretej priečke a opäť stála na stupni víťazov s titulom BIG-3.

Na výstavu boli prihlásené aj naše dorastenky Reia a Rumjana Quindici. Ich trieda dorastu bola veľmi silná. V kruhu sa ukázalo 5 krásnych mladých chrtičiek a na moje prekvapenie celú zostavu vyhrala naša Reia. Jej sestra obsadila 3. pozíciu. Blahoželám majiteľkám Žanete a Viki. Umiestnenie mladých slečien ma veľmi potešilo. Reia si ho zopakovala ešte aj v nedeľu, kedy opäť bodovala a umiestnila sa so známkou VN1 ! 

Rozhodcom pre celú skupinu chrtov bol v sobotu pán Vlastislav Vojtek zo Slovenska.  
 

Lepšie zakončiť výstavný rok 2018 som si ani nemohla želať. Som šťastná a dojatá !

 

 

 

30.11.2018

Predošlá víkendová katarínska nedeľa 25.11.2018 bola pre nás na Špeciálnej výstave chrtrov v Pezinku neobyčajne úspešná. Prihlásila som na ňu Niobku do triedy šampiónov, Laviniu do triedy čestnej a Dolce, dámu - seniorku do veteránov. Spolu so Žanet sme sa rozhodli prihlásiť aj chovateľskú skupinu, pretože na výstavu prišla z Prahy aj naša Reia Quindici do dorastu. Vyrazilo mi dych, keď som videla 23 prihlásených chrtíkov. Prekvapivo obsadená bola trieda dorastu so 6 a trieda šamiónov so 4 chrtičkami. Naše plemeno posudzoval pán rozhodca z Rakúska, Heinz Anschober. Napriek tomu, že hala bola studená, priestor naopak príjemný a stvorený na výstavy, nás hriali úspechy, ktoré sme si večer odnášali domov. 
 

Nioba Nike Quindici, tr. šampiónov :  V1, CAC

Lavinia Lamia Quindici, tr. čestná : Excellent, Víťaz špeciálnej výstavy 2018, BOB, Honour Res. B.I.S

Dolce Vita du Domaine de Chanteloup, tr. veteránov : Excellent, Veteran BOB, Res. Veteran B.I.S.

 

Do záverečných súťaží o titul Najlepšia chovateľská skupina  nastúpila 8 mesačná Reia, Niobka a jej matka Lavinia a spolu so Žanet sme ich predviedli v záverečnom kruhu a odprezentovali tak časť chovu Quindici a umiestnili sa na 1. mieste ako Best breeder´s group. Bol to úžasný pocit, za ktorý ďakujem !

 

 

 

4.11.2018

 

26. a 27.10. sme sa s Niobkou zúčastnili DanubeCacib, Medzinárodnej výstavy psov v Bratislave. Prvý deň posudzoval rozhodca z Ukrajiny, pán Georgiy Onishchenko a druhý deň bola zmena rozhodcu a barzojov a chrtíkov posudzoval pán Róbert Kanás zo Slovenska.

26.10. sa Nioba umiestnila v triede šampiónov so známkou V 3 a

27.10. u náročného a nekompromisného R. Kanása tiež v triede šampiónov s ohodnotením V2, res.CAC, res.CACIB.

 

 

 

8.10.2018

 

Na medzinárodnú výstavu v rakúskom Tullne 29.9.2018, ktorá bola kvalifikáciou na Crufts ( Crufts Qualifikacion ), som prihlásila do triedy šampiónov Niobku. Potrebovali sme posledný CAC na dokončenie titulu Rakúsky Šampión. Kruh s chrtíkmi posudzovala rozhodkyňa zo Švédska, pani Barbara Ruth Smith. Mimochodom nám posudzovala pred rokom na klubovej výstave v Mojmírovciach. Niobka zvíťazila vo svojej triede nad konkurenciou a z kruhu si odniesla potrebný CACA a v ďalšom kole o CACIB sme získali res.CACIB. Misiu sme splnili, cesta do Tullnu sa vyplatila, lebo sme dokončili Rakúskeho šampióna, čo ma veľmi teší.

 

 

 

9.9.2018
 

25.8.2018 sme sa s Niobkou zúčastnili Klubovej výstavy chrtov, už tradične v tomto čase, v Mojmírovciach. Náš kruh posudzovala pani Dorota Witkowska z Poľska a Niobku som prihlásila do triedy čestnej.

Potešil ma veľmi pekný posudok pani rozhodkyne a jeho obsah sme potvrdili v záverečných súťažiach (B.I.S.), kde sa Nioba umiestnila na treťom mieste s titulom 3-Honour Class B.I.S.

Kryštáľovej výstavy v nedeľu sme sa už žiaľ nezúčastnili. Odchádzali sme na dovolenku do prekrásneho prostredia ( lona ) našej prírody a tu nám spoločnosť robila Dolce a Elinko.

 

 

 

2.7.2018

 

Táto správička je trošku oneskorená vzhľadom k termínu 2.6.2018,  kedy sa Klubová výstava chrtov v Křtinách (Česká republika) konala, ale pre nás je významná z pohľadu miesta, ktoré už druhým rokom vybral organizátor Klub chovatelu italských chrtíku. Dlhé roky bolo miestom týchto výstav krásne zámocké okolie a park v Náměšti nad Oslavou a táto lokalita mi vyhovovala prostredím, priestorom a neopakovateľnou atmosférou. Zámok Křtiny je na kopčeku rovnomennej obce a jeho súčasťou je kostol, dokonca dva a priľahlé budovy. Patrí k nemu les a obora, ale priestor v tesnej blízkosti zámku, ktorý sme mohli využívať je podstatne menší. Rozhodne ale na mňa toto miesto urobilo dojem. Zámocká kuchyňa nám vyhovovala a pohoda, ktorá toto miesto umocňovala ma utvrdila v tom, že rada ešte zámok Křtiny navštívim.

Organizátor pozval zaujímavého rozhodcu pána Wim Wiersma z Holandska, chovateľa whippetov. Prihlásených bolo 64 chrtíkov a v triede šampiónov, do ktorej som Niobu prihlásila bolo celkovo prihlásených 6 chrtičiek. Takmer každá trieda bola obsadená počtom 5 až 7 chrtíkov. 

Pán Wiersma posudzoval dôkladne, náležitý čas venoval každému vystavenému chrtíkovi a presne vedel na čo sa má pri posúdení zamerať a čo je potrebné u chrtíka posudzovať. Žiaľ ale v niektorých prípadoch výšku vôbec neriešil tak, ako neriešil chvosty veľmi vysoko nesené ( tzv. prasačí chvostík ) a tak sa stalo, že na prvé miesto sa občas dostal chrtík s takouto vadou. Imponovala mu čierna farba a tú aj preferoval.

Nioba sa v silnej konkurencii perfektne predviedla o čom svedčí skutočne krásny posudok, no žiaľ nám to stačilo na 3 miesto, " zlatý stred " v triede víťazov s ohodnotením V 3, ktorý nám ale zabezpečil, že sa môžeme tento rok uchádzať o klubového šampióna KCHICH, nakoľlko sme člemni tohoto klubu.

Táto sobota bola pre nás krásnym výletom do miest, kde sa určite rada vrátim a poskytla nám oddych a načerpanie energie. Navečer sme sa rýchlo zbalili a ponáhľali sa domov za šteniatkami o ktoré sa starala Barborka. 

 

 

 

18.6.2018

 

Od narodenia šteniatok ubehlo viac ako 2,5 mesiaca a postupne sa nám rozpŕchli do svojich nových rodín. Prvá odišla Reia do Prahy. Okolnosti jej odchodu boli pohnuté, smutné a tragické z pohľadu jej nových majiteľov. Prišli o svoju milovanú chrtiu slečnu a naša Reia bola veľkým liekom na ubolenú dušu a zlomené srdce. Bola slniečkom a nádejou a je naďalej veľkou oporou pri prekonávaní tragédie, ktorá ich postretla. Sme v neustálom kontakte a Žanet s Martinom ma informujú o živote našej krásnej šedej slečny v jej novej rodine.

Druhá odišla 9.6. v sobotu Rosánka ku Soničke. Nevedeli sa už dočkať tohoto malého pokladu, tak nech im robí len a len radosť.

Posledné odchdzajú dnes 15.6. a ich majiteľky už strihajú meter a tešia sa na svoje nové spoločníčky. Rode a Rumjanke želáme šťastný život, veľa lásky a potechy v novej rodine.

 

 

 

2.5.2018

 

Naše 4 slečny z posledného VRHU "R" po otcovi Masterpiece For Novatica de Magistris a našej Makarie majú 5 týždňov, Rastú z nich prekrásne slečny, jedna ako druhá, podobajú sa ako vajce vajcu a tak ich zatiaľ rozoznávam podľa malých bielych znakov na hrudi. Rosánka sa ale dnes akosi nechcela fotiť, zato jej sestry pózovali jedna radosť :)

 

REIA

RODA

ROSÁNA

RUMJANA

 

 

8.4.2018
 

28.3.2018 sa u nás narodili 4 krásne šedé slečny, ktorých otcom je MASTERPIECE FOR NOVATICA De Magistris, psík importovaný z Francúzska do Poľska v majetku chovateľskej stanice Novatica a matkou naša MAKARIA Quindici. Makarka aj malé krásky sú v poriadku, sú životaschopné a s veľkou chuťou k mliečku. 


 

 

7.3.2018

V sobotu 3.3.2018 sme boli s Niobou prihlásné na medzinárodnú výstavavu psov v Grazi v Rakúsku ( Internationale Hundeasstellung Graz ) kde posudzoval rozhodca z Chorvátska, pán Boris Spoljarič. Aj keď je už Niobka od 10.2. Šampiónka Slovenska do Grazu som prihlášku vyplňovala v čase, keď ňou nebola a tak som ju nahlásila do triedy strednej, kde okrem nej bola prihlásená ešte jedna chrtia slečna. Pán rozhodca mal posúdiť 15 chrtíkov, z ktorých 2 chýbali a jeho posudzovanie bolo štandardné, ale nebolo ničím výnimočné.

Nioba vyhrala svoju triedu s výsledkom V1, CACA. CACIB pán rozhodca udelil peknej čiernej štvorročnej Fride Dei Raggi Di Luna, ktorá si z výstavy odniesla aj BOB. BOSa zadal psovi Calimero vom Wolfskin do triedy otvorenej. Niobe chýba ešte jeden CAC z Rakúska a  splní podmienku k udeleniu Rakúskeho šampióna. Som spokojná s jej prezentáciou na výstave a z tohoto malého úspechu sa teším.

 

 

 

24.2.2018

Chceme sa podeliť o posledné väčšie a menšie výstavné úspechy našej Niobky. Prvý je z medzinárodnej výstavy v Nitre pod názvom NITRADOG CUP 10.2., kde Nioba okrem titulu CAC obhájila aj CACIB a BOB. Chrtov v tento deň posudzovala pani Michaela Pavlásková. Tento úspech korunoval ešte podstatný fakt, že Nioba splnila podmienky na udelenie titulu Slovenský šampión krásy, ktorý sme si dali vo výstavnej kancelárii vystaviť. Naša chrtia slečna sa stala šampiónkou v necelých 23 mesiacoch. Skvelé !

Druhý úspech je z národnej výstavy v Bratislave 18.2., kde sa udeľuje titul Víťaz Slovenska. Ani teraz nebola Niobka vo svojej triede sama a pani rozhodkyňa Ľudmila Fintorová mala možnosť porovnať a vybrať z dvoch predvedených sučiek.

Uspeli s titulom V1, CAC a Víťaz Slovenska. Obidva výsledky ma veľmi potešili a mojej šedej princeznej za ne ďakujem.

 

 

 

13.1.2018

Medzi sviatkami sme u nás na pár dní pritúlili  3 "naše" sučky, mladé chrtie slečny Oinone po Lavinni a Dáinovi (Dervisch Dreamweaver) a Proserpinu a Pomonu od Makarie a Dariusa des Pitchoun Diables. Majú 10 mesiacov a je až neuveriteľné ako sú v type podobné rodičom. Čierna Oinone doslova kopíruje otca Dáina, je jemná po oboch, nežná, ale pevná, spoločenská, kontaktná a veľmi priateľská s vnímavým pohľadom.

Proserpinka a Pomonka sú podobné Makarii a babičke Dolce. Aj ich povahy ma očarili. Sú inteligentné, poslušné, priateľské a čo ma veľmi potešilo v štandardnej výške. Keď po Novom roku odchádzali domov bolo mi zrazu veľmi smutno. Bez problémov zapadli do svorky, nevytvárali si navzájom konflikty, akceptovali sa a bolo pre mňa potešením vidieť ich a mať ich aspoň niektorých zopár dní opäť doma. 

 

Oinone je na fotkách so sestrou Niobou a matkou Laviniou. Makariu sa mi s jej dcérami nedarilo odfotiť, Možno nabudúce :)

 

 

12.12.2017

December, posledný mesiac v roku je určite iný, ako tie ostatné. Pre nás začal 2.12. v sobotu adventnou Budapešťou, návštevou Baziliky sv. Štefana a vianočných trhov a niektorých historických objektov. Nedeľu  3.12. sme zasa využili výstavne na President Cup Budapest. Prihlásených bolo 9 chrtíkov ( 2 psíkovia a 6 sučiek ). Posudzoval maďarský rozhodca pán László István a Nioba u neho dostala známku V1, CAC, čím si otvorila cestu k šampiónovi a budúci rok sa krôčik po krôčiku o tento titul budeme usilovať.

 


 

Sobota 9.12.2017 bola pre nás opäť výstavná a tento deň sme strávili na Výstavisku Agrokomplex v Nitre, kde prebiehala tradičná predvianočná Medzinárodná výstava psov. Chrtíkov posudzoval rozhodca z Francúzska, pán Jouanchicot Christian. Prihlásených bolo 18 chrtíkov ( 7 psov a 11 sučiek ). Trieda stredná, do ktorej som Niobu prihlásila bola zastúpená 4 chrtičkami. Nakoniec sme sa umiestnili druhé so známkou V2, res.CAC a ešte res. CACIB v ďalšom kole. 

V nedeľu sa po prvý krát v triede mladých predviedla sučka z nášho chovu po Lavinii a Dáinovi ( Dervisch Dreamweaver), Oinone Quindici a pánovi rozhodcovi Fulgenzi Giannimu z Talianksa sa veľmi páčila a z kruhu si odniesla svoj prvý CAJC a pekný posudok. Toto ma veľmi potešilo.

 

Želám si, aby sme budúci rok zažili úspechy a aby sa Niobke podarili také víťazstvá, ako jej matke Lavinii.

 

 

21.11.2017

Uplynulý predĺžený víkend, presnejšie sobota 18.11. bola vyhradená Špeciálnej výstave chrtov vo Viničnom. Klub pozval rozhodcov, ktorí na našich výstavách neposudzovali. Pani Elisabet Janzon zo Švédska, ktorá posudzovala chrtíkov a pán Joao Vasco Pacas z Portugalska. Pani Janzon mala príjemné vystupovanie, pekný prístup ku chrtíkom a pri posudzovaní bola prísna a náročná. Zadala veľa známok VD a výborných bez titulu. Na moje veľké potešenie Nioba vyhrala strednú triedu s ocenením V1, CAC. Nastúpili sme do kruhu ešte raz o titul VŠV - Víťaz Špeciálnej výstavy a  BOB, ale pani Janzon ho udelila sučke z triedy otvorenej, Kersee Annaparla. Som šťastná a z tohoto úspechu sa veľmi teším, pretože nároky tejto pani rozhodkyne boli skutočne veľmi vysoké a získať u nej dobrý posudok a titul CAC nebolo vôbec jednoduché. 

 

 

 

3.10.2017

Pridávame opäť zopár noviniek z predošlých týždňov:

16.9. na medzinárodnej výstave v Nitre pribudol Niobke do jej zbierky ďalší CAC a res CACIB od mladučkej portugalskej rozhodkyňe O. de Castro Catarina, ktorú sme pravdepodobne všetci pri kruhu považovali za vedúcu kruhu. Mladá copadá blondýna vskutku nevykazovala znaky rozhodkyňe  :-) , ale o to prekvapujúcejšie bolo, keď sa ujala svojich kompetencií a začala posudzovať.

 

 

30.9. si Nioba svoj úspech zopakovala v rakúskom Tullne na medzinárodnej výstave, kde posudzoval rozhodca z Talianska, pán Stefano Corvi. V triede strednej porazila svoju konkurenciu s výslekdom V1, CACA, čo jej umožnilo ísť do kruhu ešte raz a zabojovať s ďalšími víťazkami tried mladých, otvorenej a šampiónov o titul "Najlepšia sučka" ( best female ), ktorý jej pán rozhodca udelil a tak sme sa ocitli v kruhu po tretí krát a mali sme v packách ešte aj CACIB, no a štvrtý krát sme sa uchádzali o titul BOB so psíkom z triedy mladých. Pán rozhodca sa rozhodol BOB dať psovi a BOS Niobke. Bola som so svojim zlatíčkom veľmi spokojná. Pán rozhodca bol detailný o čom vypovedajú aj obšírne posudky a posudzovanie bolo naozaj dlhé a únavné, ale stálo za to !

 

 

 

6.9.2017

Predposlednú augustovú sobotu a posledný augustový víkend sme strávili výstavne. 19.8. sa v Bratislave na dostihovej dráhe v Ovsišti konala Medzinárodná výstava psov pod názvom DuoDanube. Niobu som prihlásila len na jeden ďeň - sobotu, to aby sme nedeľu mohli stráviť inak, ako výstavne, do triedy strednej a bola som rada, že nebola sama. Posudzoval pán Vlastislav Vojtek. Niobka porazila konkurentku a jej ohodnotenie V1, CAC jej umožnilo uchádzať sa o ďalší titul. CACIB pán rozhodca zadal krásnej čiernej sučke z triedy šampiónov Angelo Celeste Zemma Zeories Natalie Nogotkovej z Ruska, ktorá má v majetku aj nášho Mentorka. Niobka vyšla z kruhu s res. CACIB-om . Zemma Zeories získala ešte BOS a BOB si z kruhu odniesol úspešný a krásny Dervisch Dreamweaver. Víťazom srdečne blahoželám !

 

 

26.8 a 27.8. náš klub organizoval v Mojmírovciach Stredoeurópsku výstavu chrtov a Klubovú výstavu chrtov. Bol to velkolepý víkned v nádhernom prostredí mojmírovského kaštieľa a jeho záhrady, kde prebiehalo posudzovanie. 26.8. posudzoval rozhodca z Francúzska pán Alain Dumortier. Nioba ho neočarila, ale zato sa veľmi pochvalne vyjadril o jej babičke - veteránke Dolce Vita du Domaine de Chanteloup, ktorej udelil aj titul VeteranBOB. Dolce sa tak ocitla v záverečných súťažiach, kde ju ale predviedela Helena Podaná, ktorej ešte raz ďakujem a opäť to bol pán Dumortier, ktorý Dolce postavil na tretie miesto a ona si odniesla ďalšie tituly Veteran CEW 2017 a Veteran BIS-3.

27.8. v nedeľu posudzovala chrtíkov pani rozhodkyňa zo Švédska Barbara Ruth Smith. Vystavovala som len Niobu a opäť v triede strednej. Pani rozhodkyňa sa podľa mňa zameriavala na pohyb a ku chrtíkom mala veľmi milý prístup. Keď nás uprednostnila pred konkurenciou a postavila Niobu k tabuľke č. 1, podala nám kokardu s titulom CAC veľmi ma to potešilo. Do kruhu sme nastúpili aj s ostatnými víťazkami tried o titul Klubový víťaz ( Club Winner 2017 ) a tu sme opäť bodovali. Nioba nakoniec z kruhu vyšla aj s posledným titulom BOB. Tento jej úspech ma nesmierne potešil a  priznám sa, že  som ho vôbec  nečakala. BOS si odniesol nádherný Dáin - Dervisch Dreamweaver. Blahoželám mu.

 

 

 

28.6.2017

Výstavy som v posledných mesiacoch neriešila, veď dom plný šteniatok si ma vyžadoval na plný úväzok. Na poslednú chvíľu som sa s Niobkou prihlásia na klubovú výstavu v Grafeneggu. Obávala som sa pekelného tepla a intenzívneho slnka. Nič z toho sa nenaplnilo. Slniečka bolo primerane, skôr bolo pod mrakom a ku koncu výstavy sa zatiahlo a z neba vypadli aj príjemné kvapky. Po dlhom čase som si opäť pozrela Schloss Grafenegg a priľahlé záhrady, ktoré vyrážajú dych. Miesto stvorené na odych a načerpanie potrebnej pozitívnej energie. Všade šíriaca sa vôňa stromov, krov, kvetov a prekrásnych ruží. Na každom kroku učupené lavičky v tajomných zákutiach, pri jazere, potôčiku, len si zobrať knihu, fotoaparát a relaxovať. 

Posudzovali rozhodcovia, ktorých sa oplatilo vidieť a vyskúšať. Talianskych chrtíkov posuzoval rozhodca z Nemecka, pán Olaf Knauber. Mala som tú česť zažiť posudzovanie tohoto pána rozhodcu a len potvrdím, že je naďalej prísny, ako bol. Chrtíkov na Grafenegg Winner Show 2017 bolo prihlásených iba 12 a z toho ešte dvaja neprišli. Je to veľká škoda, lebo väčšia konkurencia by bola osožná. 4 prihlásení psi a z toho ešte 1 chýbal a 8 sučiek, kde tiež 1 chýbala bol úbohý stav.  

Pán rozhodca bol prísny, posudzoval veľmi dlho, písal podrobné a adresné posudky a jeho prístup, keďže ho už poznám, veľmi chválim. Zadal zopár veľmi dobrých a dokonca aj jednu dobrú známku. Takže žiadne "banánové" umiestnenia. Veľmi dlho zvažoval ohodnotenie každého psa a jeho umiestnenie, záležalo mu na objektívnosti a spravodlivosti. Bola som vďačná za to, že Nioba mala vo svejej triede ( strednej triede ) konkurentku, lebo v tom prípade má rozhodca možnosť porovnávať a posudzovanie je zaujímavejšie aj pre prizerajúcich sa.

Ak to celé zhodnotím, tak Grafenegg Winner Show v nedeľu 25.6. bola pre nás veľmi úspešným výstavným dňom. Nioba si z kruhu odniesla V1, CACA a prekrásnu kokardu, neskôr pri udeľovaní titulu najlepšia sučka získala aj tento titul ( Beste Hundin ) spolu s titulom OKWZR Grafenegg Winner 2017 a nakoniec aj BOB a rovnako kokardu. Pánovi rozhodcovi sa veľmi páčila a pri rozhodovaní bral samozrejme v úvahu jej mladý vek, no videl jej budúce predpoklady, vyzdvihol krásne klenutý hrudník, dlhý správne nesený chvost, celkový zjav charakteristický pre plemeno a označil je ako krásnu predstaviteľku plemena. Takýto posudok môže chovateľa len potešiť ! Ďakujem Niobka.

 

 

 

1.6.2017

Posledné týždne  a snáď možem povedať mesiace, boli u nás venované dvom vrhom narodeným začiatkom marca. Zrazu sa v dome objavilo 9 šteniatok, ktoré si po 3 týždňoch, dokekedy sa o ne s veľkou láskou starali ich matky Lavinia a Makaria, začali vyžadovať moju väčšiu pozornosť a starostlivosť. Bolo to náročné, ale krásne obdobie a teraz, keď opúšťajú svoju rodnú kolísku, mi je za nimi clivo. Rozpŕchli sa po okolí. Do Čiech, Rakúska, Chorvátska a zopár ich zostalo aj na Slovensku.

Želám ich šťastný a spokojný život v ich nových rodinách, s ktorými som v kontakte a nikdy na tieto úžasné chrtie bytosti nezabudnem !

 

 

Pri veľkej zodpovednosti a opatere o šteniatka som zabudla na ďalší veľký úspech ich matiek Lavinie a Makarie. Koncom marca pri vyhlásení víťazov súťaže SkChCh TOP Chrt 2016 sa umiestnili v desiake najúspešnejších chrtov za rok 2016. Lavinia obhájila 5. miesto a Makaria obsadila 9. miesto. Som na obidve veľmi hrdá ! 

 

 

25.4.2017

Naše šteniatka z obidvoch vrhov mali v posledných dňoch 6 týždňov a pre niektoré z nich hľadáme láskavý a milujúci domov. Sú hravé, sebavedomé a plné energie  :-) 

 

VRH  " O "

VRH  " P " 

 

 

11.4.2017

Naše šteniatka vrhu  " O " a  vrhu " P " majú v týchto dňoch mesiac. Vrh " O " Lavinii a Dáina sa narodil 10.3. a šteniatka vrhu " P " Makarii a Dariusa zasa 11.3. Vyšlo to naozaj tesno, ale všetko sme zvládli. Po mesiaci sú k nepoznaniu od tých malých uzlíčkov, začínajú sa prejavovať a dožadovať sa pozornosti. Priestor, ktorý im je k dispozícii už nestačí a začínajú spoznávať blízke okolie. Už to nebude dlho trvať a budú sa hrať na záhrade.

 

Fotky vrhu " O "

 

Fotky vrhu " P "
 

 

 

5.4.2017

Aj keď máme doma veselo, čím myslím na šteniatka, ktoré už pozerajú a začínajú chodiť, odskočila som si s Niobkou  1. a 2.4. na výstavisko v  bratislavskej Inchebe na Danube duo CACIB. Pozvaní boli exkluzívni rozhodcovia, ale ako je už zvykom rozhodca G. Jipping, ktorý mal posudzovať naše plemeno v sobotu bol zmenený na pani Dolejšovú z ČR. Bol to veľký rozdiel, pretože pán Jipping je uznávaný chrtár a špecializuje sa na naše plemená a práve na jeho názor som bola zvedavá.

V nedeľu 2.4. posudzovala pani Tatjana Urek zo Slovinska a to pre nás bolo veľké zadosťučinenie, lebo 1.4. sme takmer všetci brali ako prvoaprílový žartík organizátorov. 

Nioba bravúrne zavŕšila výstavnú púť mladej sučky úspechom v obidva dni a dokončila Slovenského šampióna krásy mladých už v sobotu, kedy si z kruhu odniesla V1, CAJC a dokonca BOS. V nedeľu u pani rozhodkyni Urek svoje prvenstvo potvrdila krásnym posudkom, slovami chvály a ocenením V1, CAJC a Junior BOB. V obidva dni boli s Niobou v kruhu ďalšie dve sučky, ktoré bojovali víťazstvo. Preto ma obzvlášť teší jej víkendový úspech. 

 

 

 

14.3.2017

Máme tie najlepšie správy. Naše dve šikovné a krásne sučky porodili počas tohoto víkendu šteniatka. 10.3. vo veľmi skorých ranných hodinách prišlo na svet 5 nádherných šteniatok Lavinie a Dáina (Dervisch Dreamweaver) v pomere 3 čierne sučky s bielymi znakmi na hrudi a prstoch, jeden čierny psík s bielymi znakmi a strieborný psík tiež s bielymi znakmi.

 


 

V sobotu 11.3. poobede porodila svoje 4 šteniatka Makaria v pomere dve sučky a dvaja psíkovia plavej farby. Otcom šteniatok je Darius des Pitchoun Diables, psík zo starej francúzskej  chovateľskej stanice, ktorá bola kedysi veľmi známa produkovaním výhradne plavých jedincov.

 

 

 

23.2.2017

19.2. sme sa s Niobkou zúčastnili Národnej výstavy psov v Bratislave. Tradične bola výstava na výstavisku v Inchebe, ale po tých rokoch konštatujem, že výstavisko na mňa tento krát pôsobilo šedivo, nevľúdne a neútulne. Premkli ma spomienky na zašlú slávu a príjemnú atmosféru niekdajších výstav tu na Inchebe a na tak dobre organizované kynologické podujatie ako Šampión Šampiónov s veľkolepým programom, hudbou, spoločnou večerou a zábavou. Žiaľ už na Šampióna Šampiónov nechodím, resp. pár rokov som nebola :( . Novinkou je, že na výstave psov nemôžete ísť so svojím psíkom na toalety. Veľkým nápisom je to viditeľné pri vstupe na ne. Neuveriteľné !!!

Organizátori obvykle pozývajú na výstavy posudzovať all-rounderov, teda rozhodcov, ktorí posudzujú čo najviac plemien, majú aprobáciu na takmer všetky plemená psov. Je to pre nich finančne výhodné (organizátorov), no či to je výhodné pre vystavovateľa, ktorý si zaplatí nie malý výstavný poplatok a očakáva kvalitu v znalostiach, dlhoročných skúsenostiach a odbornosť, je otázne. Často krát takýto rozhodcovia nechovajú posudzované plemeno, dokonca nikdy nechovali žiadne plemeno a predsa sú medzinárodnými rozhodcami. Nemajú k posudzovanému plemenu vzťah, nepoznajú ho, nešpecializujú sa na okruh plemien, ktoré im sedia, aby sa tak stali špičkami a profesionálmi. No ale zopár takých je a sú to odborníci na slovo vzatí, vystavovatelia a hlavne chovatelia ich poznajú a hlásia práve na nich, lebo poznať názor takého špecialistu a mať od neho nestranný posudok je vysvedčením pre psa a chovateľa a je zúročením dlhoročnej chovateľskej zanietenosti. V poslednom čase cítim, že aj do kynológie, chovu a vystavovania sa neuveriteľne pretláča biznis a komercia, čo ale nemá s chovom cez srdce nič spoločné. Veľmi to ohrozuje "naše" chovateľské princípy a poslanie.

 

Takže aby som to celé zhrnula a dokončila. Nioba Nike Quindici si z triedy mladých odniesla ďalší CAJC a titul Víťaz Slovenska mladých. K svojmu veku (bude mať rok) sa predviedla perfektne a vidím v nej do budúcna veľký potenciál, ktorý zdedila po rodičoch. Ak nám bude šťastie priať čoskoro môžeme dokončiť junioršampióna. Aby som nezabudla na podstatné. Chrtov posudzoval pán Otakar Vondrouš z Českej republiky.

 

 

 

17.1.2017

V sobotu 14.1. sa Nioba Nike Quindici po prvý krát predviedla v Nitre  na medzinárodnej výstave  nazývanej New Year Show v triede mladých. Potešio ma, že v triede nebola sama a mohla sa o prvé miesto popasovať s konkurenciou, o 4 mesiace staršou jemnou šedou sučkou Novatica Eirwen of Eden. Ráno sme z mrazivej zimy prišli do príjemne vyhriatej haly, ale keď sme išli do kruhu hala bola poriadne vyvetraná a chladná. Toto chrtíci nemajú radi a niektorí to dali patrične najavo dvíhanim nôžok, nervozitou a triaškou. Vystavovalo sa 14 chrtíkov, 8 psov a 6 sučiek. Posudzoval rozhodca pán Vlastislav Vojtek. Nioba nedávno dovŕšila 9 mesiacov. Je to vek, kdy sa psík môže vystavovat v triede mladých. Bola som spokojná  ako sa predviedla, ak zoberiem do úvahy chladnú halu a "zimný spánok"  čím myslím  obmedzený pohyb vonku. Z kruhu si odniesla svoj prvý úspech, pekný posudok a známku V1, CAJC.  BOB si z kruhu odniesol Dervisch Dreamweaver, veľmi úspešný a krásny čierny psík  a BOS krémová sučka House of Hounds Nobile Rosa. 

Na záverečné súťaže sme nezostali. Keď som videla moje jemné šedé zlatíčko vyčerpané a unavené povedala som si, že ideme domov. Nioba je na začiatku výstavnej kariéry a snáď sa nám naskytne možnosť predviesť sa v záverečnom kruhu.

 Cestou domov nám snezilo a pršalo, ale Nioba to ani len netušila. Spala spánkom spravodlivých :).

 

 

 

10.11.2016
Máme zopár noviniek z posledných týždňov, z dvoch výstav, ktorých sme sa zúčastnili. Prvá  bola národnej úrovne v maďarskom Dunaújváros. Keď som videla prognozu počasia na 23.10.  kedy sa výstava konala, kládla som si otázku : ísť, či neísť.  Samozrejme sme išli ! :). Počasie zodpovedalo dátumu, ale všetko sme zvládli s dobrou náladou. Szalki-Sigeti Kemping, kde sa výstava konala ma aj napriek hmle a sychravému počasiu uchvátil. Je to veľmi príjemné miesto na relax, rybárčenie a prechádzky. Prihlásila som
Laviniu a Makariu.  Chrtov posudzoval rozhodca z Maďarska, pán Róbert Kotlár. Mala som pocit, že posudzovanie trvá veľmi dlho, ale nakoniec sme po 15.00 opúšťali výstavisko s výsledkom :

Lavinia v triede otvorenej získala V1, CAC, BOS a Makaria v triede šampiónov V1, CAC. 


 

Druhá výstava bola naša, Špeciálna výatava chrtov 4.11.2016 v Pezinku. Klub pozval zaujímavých rozhodcov, pani Bitte Ahrens Primavera z Talianska, chovateľku a špecialistku na chrtíkov (chovateľská stanica Sobers) a pána Grzegorza  Werona z Poľska.,

Pozorovať, v sktočnosti zúčastniť sa posudzovania pani Bitte Ahrens je veľká skúsenosť nielen pre začínajúcich majiteľov chrtíkov, ale aj pre skúseného chovateľa a vystavovateľa. Pani rozhodkyňa pristupovala ku každému  profesionálne, jemne, so záujmom a empatiou a tomu zodpovedali aj jej posudky. Je to rozhodkyňa, ktorá vidí to, čo veľa iných rozhodcov nevidí a tým, že chrtíka dokonale pozná jej posudky majú vysokú výpovednú hodnotu.

Veľmi som sa na túto výstavu tešila a s veľkou radosťou som na ňu prihlásila môjho veterána Elendila, Laviniu do čestnej triedy a mladú Niobu do dorastu. Bola som veľmi zvedavá na názor pani Bitte Ahrens na mojich chrtíkov.

Elendil ju uchvátil. Bola nadšená z tak vitálneho veterána (11 rokov) s iskrou mladíka a jej posudok nešetril chválou na jeho kondíciu, krásnu hlavu a pohyb a pochválila aj mňa, majiteľa za prefektnú starostlivosť. Rovnako dobre uspela aj Lavinia a Nioba.  Všetky  posudky si určite starostlivo odložím, sú pre mňa veľmi cenné. Pani rozhodkyňa bola prísna, zadávala aj známky VD, alebo nezadala CAC. VD u pani Ahrens je skutočne veľmi dobrá, sú to len mimimálne rozdiely od výbornej známky,  čo znamená, že ide to veľmi kvalitného  chrtíka.

Dostali sme sa do záverečných súťaží a aj tu sme bodovali. Tu sú naše výsledky :

Elendil Gil-Endor, Excellent, res.BIS Veterán

Nioba Nike Quindici, trieda dorastu, VN 1, BIS PUPPY

Lavinia Lamia Quindici, trieda čestná, Excellent, Víťaz Špeciálnej výstavy 2016.

 

 

 

10.10.2016

Máme za sebou dve pre nás veľmi úspešné medzinárodné výstavy. Tá prvá bola 1.10. v rakúskom Tullne a tá druhá 7.10. v maďarskom Komárom. Výstava v Tullne bola v krásny slnečný a napriek dátumu aj teplý deň na výstavisku, ktoré už za tie roky dôverne poznám. Prihlásných bolo 18 chrtíkov, ktorých posudzovala pani rozhodkyňa z Talianska, Dr. Zilli Orietta. Helena o pani rozhodkyni na internete zistila, že sa špecializuje na chrtíkov, alebo že je špecialistkou na ne, tak som pozorne sledovala jej posudzovanie. Pani rozhodkyňa bola veľmi príjemná a sympatická a pri posudzovaní niektorých tried  jej špecializácia podľa mňa ťahala za kratší koniec. Očividné to bolo hlavne v triede mladých sučiek, ale možno len nechcela byť až taká prísna a robila kompromis. Lavinia bola prihlásená do triedy šampiónov a mala dve konkurentky. Bola som nesmierne šťastná, keď nás pani rozhodkyňa postavila na prvé miesto a zadala nám CAC, pretože tým okamihom som vedela, že Lavinia dokončila titul Rakúsky šampión. Nastúpili sme o CACIB, ktorý si opäť odniesla Lavinia rovnako, ako aj Best of Breed. Úspech mojej šedej krásky ma nesmierne potešil. BOS si z kruhu odniesom Formoso Tileco. Pani Orietta Zilli sa úprimne zaujímala z akých krajín pochádzajú úspešní víťazi a chválila ich kvalitu.

 

Druhá výstava bola v piatok 7.10. v Komárom, kde rovnako veľmi dobre poznám miesto októbrových výstav v Maďarsku. Pán rozhodca Petru Muntean z Rumunska posudzoval viac ako 100 psov a chrtíci už klasicky šli do kruhu takmer poslední. Prihlásených ich bolo 13. Pozorovala som posudzovanie tohoto pána rozhodcu a bolo mi jasné, že on vie čo robí. Bol príjemný, slušný, ku psom láskavý, profesionálny a plemenám, ktoré posudzoval rozumel. Dôležitý pre neho okrem iného bol pohyb a typické znaky plemena. Zadal veľa veľmi dorých známok a tak tomu bolo aj u chrtíkov. Opäť mala Lavinia v triede šampiónov ďalšie dve chrtičky, ktoré bojovali o titul CAC, ale pán rozhodca Muntean sa rozhodol CAC zadať mojej šeďuľke, ktorá sa perfektne predvádza v pohybe. A nielen to, ona si ho získala celkovým zjavom, povahou a z kruhu si odniesla aj ďalší titul CACIB a konečne opäť Best of Breed. Takže veľký úspech, lebo aj tu sme uzatvoili jednu kapitolu titulom Maďarský šampión. BOS pán tozhodca zadal psíkovi Beauty of Sicilia Valentino.

 

 

 

18.8.2016

Klubová výstava chrtov v Mojmírovciach 13.8.2016 pre mňa začala v piatok 12.8. Okolie a priestory kaštieľa sú mi  dôverne známe, keďže pred 7 rokmi tu klub oprganizoval velkolepú Európsku vstavu chrtov. Pozvaní boli rozhodcovia pani Marina Ostrovskaya z Ruska a pán Jaime Rodal Vila zo Španielska. V piatok podvečer pani Ostrovskaya robila prednášku k barzojom. Bola som prekvapená koľko záujmu o ňu bolo zo strany tých, ktorí barzojov nechovajú a naopak nezáujmu, ktorí barzojov chovajú. Pre mňa bola prínosom a dozvedela som sa veľa podstatného hlavne o zdraví tohto plemena o tom, ako vidí svoje národné plemeno materská krajina - Rusko, čosi z dávnej histórie, ale hlavne pohľad a názor pani chovateľky barzojov Mariny Ostrovskej.

Chrtíkov posudzovala práve pani Ostrovskaya a bola som veľmi prekvapená, aká bola v posudzovaní mierna a zhovievavá. Všetkých 20 prihlásených chrtíkov bolo výborných s takmer identickými posudkami. Z toho, čo som pozorovala si myslím, že jej lahodia chrtíci jemní, štíhli, na vyšších nohách, elegantných a kompaktných tvarov. Z tohoto pohľadu bolo pre mňa jej posudzovanie chrtíkov sklamaním. Inak ona sama je veľmi milá, priateľská, jemná a určite nekofliktná žena a v jej prítomnosti som sa cítila veľmi príjemne.

Na výstavu som prihlásila malú Niobu do baby riedy, Makariu do triedy šampiónov, Laviniu do čestnej triedy a vo veteránoch sa predviedla chrtička z nášho chovu, dcéra môjho milovaného Elendila, krásna takmer 9 ročná Deianeira.

 

Tu sú naše výsledky :

Nioba Nike v baby triede zíslkala ocenenie VN (veľmi nádejný) a v záverečných súťažiach ešte Baby Res.BIS.

Makaria v triede šampiónov z dvoch súťažiacich získala známku V1, CAC

Lavinia v triede čestnej rovnako porazila svoju konkurentku a ziskala ohodnotenie Excellent 1

a stále krásna a elegantná Deianeira v triede veteránov rovnako Excellent a BOB no a  v záverečných súťažiach ešte Veteran Res.BIS. Tieto výsledky ma veľmi tešia a mojim zlatíčkam ďakujem za perfektný výkon.

 

 

 

14.6.2016

10.6.2016 v piatok sa konala v Nitre ako prvá Celoštátna výstava psov a cez víkend dve medzinárodné. Makariu som prihlásila len na piatok. Chrtov mala posudzovať rozhodkyňa, pani Dorota Witkowska z Poľska, no prišlo ku zmene a ňou boli chrti rozdelení tak, že naše plemeno posudzoval pán Dušan Paunovič zo Srbska. Prihlásených bolo 9 chrtíkov a z nich 6 sučiek.

V ostatnom čase je Makaria vo výbornej forme a kondícii, čo sa prejavuje aj na jej predvedení. Pochopila, že hala a výstavný kruh nie je strašiak a prestala byť vystrašená a opatrná, čo prinieslo ovocie aj tento krát. Perfektne sa predviedla v pohybe a pre pána rozhodcu sa stala favoritkou, čo jej vynieslo perfektný posudok a hodnotenie V1, CAC a BOB. Makaria tým dokončila titul Slovenský šampión krásy a mne samozrejme urobila neopísateľnú radosť. Moje dievčatko zreje ako dobré víno :)

 

 

 

27.5.2016

Naše malé slečny oslávili  9 týždňov, majú nádherný život plný lásky a hier a pomaly sa chystajú na odchod do svojich nových rodín. Ešte si ich týždeň-dva užijeme, ale čas sa blíži.


 

 

9.5.2016

Víkend 7.5 a 8.5. patril v Lučenci národnej a medzinárodnej výstave. Ja som sa s Makariou prihlásila len na národnú výstavu, pretože doma máme šteniatka a zohnať pre ne a ostatných pestúnku aj na noc je zložité. V sobotu počas dňa sa o ne postarala Bajka. V Lučenci som na výstave v mestskom parku, kde sa výstava konala, bola prvý krát. Skôr by som povedala, že to je lesopark tiahnuci sa pozdĺž mesta, s vysokými stromami stvorený na prechádzky, cyklistiku a relax. Krásne miesto, ktoré vrelo odporúčam navštíviť. Prihlásených bolo 11 chrtíkov, 6 psov a 5 sučiek. Najpočetnejšie bola obsadená trieda stredná s troma sučkami. Makaria sa v triede otvorenej predviedla na moje prekvapenie sama. Posudzoval rozhodca zo Srbska, pán Lozic Željko. Ku kruhu sme prišli po 11.00 a pán rozhodca ešte pred chrtíkmi posudzoval vlkodavov, barzojov, saluki a tak som mala možnosť oboznámiť sa s jeho nárkomi. Pri vlkodavoch bol dôsledný, vedel na čo sa má zamerať a hlavne uprednostňoval pohyb a postoj. Terén bol ako v parku, občas mierna vlna, či priehlbina. Ťažším vlkodavom a barzojom toto problém nerobí, ale chrtíkovi občas uleteli nožičky. Pán rozhodca vyžadoval perfektný postoj na predvádzacom stole a sám si chrtíka postavil do postoja, ktorý až tak veľmi neobľubujeme a to je klenutý chrbát zvažujúci sa k bedrám. Dnes zväčša rozhodcovia uprednostňujú postoj s rovnejším chrtrom a dôležité bolo predvedenie a pohyb. Nepáčili sa mu silní a robusni chrtíci, zväčša uprednostnil jemnejšieho. 

Na moju veľkú radosť mu Makaria padla do oka. Tá moja chrtica krásne stála na stole, nechala sa prehmatať, postaviť, ako sám chcel a pohyb ona má krásny. Takže suma sumárum sme dostali od pána rozhodcu krásny posudok s V1, CAC, Víťaz Slovenska 2016 a nakoniec titul BOB. Žiaľ do záverečných súťaží som nemohla čakať jednak pre to, že doma nás čakali šteniatka a aj pre to, že do Lučenca som išla s teplotou 38,6 a vôbec som sa necítila dobre. V piatok ešte v poriadku a v sobotu ráno som sa zobudila s týmto prekvapením a zimnicou, ako naschvál :( Napriek chorobe bola sobota krásnym dňom a výsledku sa veľmi teším.

 

 

Pridávam aj zopár fotiek našich troch slečien, ktoré mali 6 týždňov. Ohrádka je im už pritesná a často sa zdržiavajú s ostatnými chrtíkmi v spoločnom lehne a tvária sa ako " veľké ". Dnes si pobehali po trávičke a okúsili čaro záhrady.

 

 

 

18.4.2016

Minulý týždeň mali naše chrtie slečny 3 týždne, pozerajú sa na nás krásnymi modrými očami (momentálne) a pokúšajú sa o prvé kroky. Je to s nimi zo dňa na deň zábavnejšie.

Spoznávajú okolitý svet, ktorý je nateraz zúžený na priestrannú ohrádku s pelieškom a hračkami, ich skvelú matku Laviniu a prizerajúcich sa ostatných členov štvornohej rodiny. Toto sa ale veľmi rýchlo zmení.......

 

 

Vselé správy môjho príspevku mám za sebou, ale mám aj smutnú správu :(

 

Evička Pokorná, majiteľka psíka z nášho prvého vrhu, Amosa, mi oznámila, že Amosko 5.4. odišiel do psieho neba. V januári sa dožil 11 rokov. Netrpel, verím tomu, zomrel v spánku. Nebude tam sám, má tam svoju matku Santanku a tá na neho dohliadne. Ďakujem Ti Evička za lásku, starostlivosť a bezpečný domov,ktorý si Amoskovi po celý ten čas dávala. 

 

* 27.1.2005   -  +5.4.2016

 

 

4.4.2016

Naše šteniatka včera oslávili 10 dní medzi nami. Podrástli, pribrali, zdvojnásobili svoju váhu a ich chuť do mliečka je neuveriteľná. Lavinia je skvelá matka. Stará sa  o ne s veľkou láskou, v úplnej pohode a nemá problém s ostatnými chrtíkmi v rodine. Dokonca chodí so všetkými na venčenie a to, že sa stala matkou jej vôbec nenarobilo zmätok v hlave. Mám z nej a našich malých slečien veľkú radosť . Tu je zopár fotiek:

 

 

 

28.3.2016

Pre nás bol deň 24.3.2016 tým najkrajším. Lavinia priviedla vo večerných hodinách na svet 3 krásne sučky. Dve šedé a jedna je momentálne zlatoplavá. Všetky sú zdravé a malé slečny sú životaschopné, plné chuti žiť a veľa piť. Som nadšená z týchto troch malých  pokladov,opatrujem si ich  ako v páperí a veľmi sa teším na čas, ktorý v najbližších týždňoch bude pariť len a len nám. Ďakujem Ti moja krásna Lavinia !!!

 

 

 

23.3.2016

19.3. mal náš klub posedenie členov spojené s vyhlásením súťaže TOP CHRT za rok 2015 a udeľovaním titulov "Klubový šampión" tým, ktorí splnili prísne podmienky pre získanie tohoto prestížneho klubového titulu. Bola som veľmi hrdá a nesmierne šťastná, že mojej šedej kráske Lavinii bol odovzdaný diplom klubového šampióna a v súťaži TOP CHRT v silnej konkurencii sa dostala do prvej desiatky ocenených a umiestnila sa na úžasnom 3. mieste.

 

 

V týchto dňoch s veľkým napätím a zatajeným dychom očakávame narodenie šteniatok našej úspešnej šedej princezničky. 

 

 

 

16.3.2016

V sobotu ráno 12.3. sme sa vydali na medzinárodnú výstavu do maďarského Pécs. Cesta to bola príjemná, po diaľnici nás priviedla do spomínaného mesta, kde sa na periférii nachádzalo výstavisko pod názvom Expo Center. Komplex na mňa pôsobil príjemné, útulne a bol vyhriaty, čo som pokladala za nadštandardný bonus a veľmi som si to vážila. Makaria sa išla vystavovať a Dolce jej robila spoločnosť na dlhej ceste. Pán rozhodca Dr. Molnár Zsolt z Rumunska celkovo posudzoval 129 psov. Ako už býva zvykom chrti  boli poslední a úplne poslední chrtíci. Chrtíkov bolo málo, vystavil sa jeden psík z triedy mladých a tri sučky. Makaria si z Pécs priniesla ďalší dôležitý CAC a res.CACIB. CACIB a BOB pán rozhodca zadal do triedy šampiónov sučke Astra Bravisimo Roma Desert Queen. 

V sobotu sme urobili 856 km, vystavili a ponáhľali sa domov k Lavinii, ktorá čaká šteniatka, ale bol to príjemne strávený deň.

 

 

24.2.2016

20.2. na schôdzi českého Klubu chovatelů italských chrtíků bol Lavinii priznaný titul Šampiónka KCHICH, o ktorý sme požiadali po splnení všetkých podmienok, nakoľko sme členmi tohto klubu  a rovnako sme sa zúčastnili súťaže TOP chrtík 2015. V tejto prestížnej súťaži Lavinia obsadila v kategórii sučiek podľa počtu bodov nádherné 2. miesto. 

Veľmi sa tomu teším !!!

 

 

 

21.1.2016

 

Posledné dva víkendy boli pre nás výstavne obzvlášť úspešné. Po Novom roku sme začínali 10.1. medzinárodnou výstavou v Budapešti pod názvom President Cup.Účasť na tejto výstave z pohľadu nášho plemena bola veľmi nízka. Vystavili sa 4 sučky a to v triede mladých, strednej a otvorenej. Posudzoval pán rozhodca Harsányi Péter z Maďarska. Výstavný komplex HungExpo je obrovský, ale vystavovalo sa v pavilóne B, ku ktorému sa dostať (prebrodiť), bolo s klietkou veľmi náročné. Z topiaceho snehu bolo všade plno vody. Zvládli sme to so športovým výkonom a potom nás zasa čakala chladná a nevľúdna hala. Príjemné ale bolo stretnutie s priateľmi.


Makaria si z Budapešti priniesla z triedy strednej hodnotenie V1, CAC, CACIB a ja veľkú radosť.

 

 

 

16.1. a 17.1. (sobota a nedeľa) sme trávili na výstavisku Agrokomplex v Nitre na dvojdňovej medzinárodnej výstave. Tú nás čakala svetlá a teplá hala s priestrannými kruhmi a rovnako príjemnou spoločnosťou. Opäť sme sa videli s priateľmi, porozprávali sa a spríjemnili si tak čas pred vystavovaním.

Na obidva dni som prihlásila Makariu aj Laviniu. V sobotu chrtíkov posudzoval pán rozhodca László Erdos z Maďarska. Do kruhu sme nastupovali takmer poslední. Celkovo bolo prihlásených 21 chrtíkov a z toho len dvaja psíkovia. V sučkách boli triedy mladých, stredná a otvorená veľmi bohato zastúpené. Makaria mala v triede strednej 4 konkurentky a umiestnila sa so známkou V3. Lavinia v šampiónoch porazila svoju konkurenciu, mimochodom veľmi peknú čiernu sučku Abrakadabra Camino Bianca a z kruhu si vyniesla hodnotenie pána rozhodcu V1, CAC, CACIB, BOB s tým, že pán rozhodca  vysoko hodnotil kvalitu šampióniek. Zostali sme na záverečné súťaže a dúfali, že si zopakujeme úspech z novembra 2015, ale do užšieho výberu sme sa nedostali. Zo záverečného kruhu si Lavinia odniesla krásny pokál za titul BOB. V sobotu tak Lavinia splnila podmienku na získanie titulu "Interšampión", o ktorý v najkratšom čase požiadame.

V nedeľu sme si úspech zopakovali. Makaria si vylepšila svoju pozíciu v triede strednej a umiestnila sa z troch sučiek na 1. mieste s V1, CAC a Lavinia v šampiónoch opäť bodovala s výsledkom V1, CAC, CACIB, BOB. Posudzoval rozhodca z Čiech, pán Petr Řehánek. Titul BOS získal veľmi zaujímavý a pekný psík Antonello Corallo Blue.

Na záverečné súťaže sme už nezostali. Boli sme unavené a ponáhľali sme sa domov. Víkend sa vydaril po všetkých stránkach, aj s počasím, síce mrazivým, ale slnečným a veľmi príjemným.

 

 

 

4.1.2016

Na chvíľu som sa zastavila pri svojom premýšľaní a uvedomila som si, že čas nezastavím, nech robím, čo robím, lebo to nie je v mojej moci a tak sa stalo, že si opäť podali ruky dva roky: starý rok 2015 a nový rok 2016. Ani neviem čo mám očakávať od toho nového, lebo je nový a nič o ňom neviem a ten starý, ten ako-tak poznám, zvykla som si naňho a už som sa s ním aj naučila žiť a zrazu je preč, no a tak mi asi neostáva už nič iné len ho trošku zhodnotiť.

Rok 2015 bol pre nás po všetkých stránkach úspešný. Boli sme zdraví, mali sme úspechy a stretávali sme sa s priateľmi na výstavách a mimo nich. Aj v tomto roku moja milovaná Lavinia vo väčšine valcovala výstavné kruhy s veľkými úspechmi. Pomaly dospieva aj Makaria a na zopár výstavách sa ukázala a ja dúfam a želám si, aby sa aj jej podarili malé, či väčšie úspechy. Leandros (Leo) si našiel úžasnú rodinu u Danielky a Ivka. Ani neviem ako sa to stalo, ale sa navzájom do seba zaľúbili a bolo vybavené. Odniesli si Lea po dohode so sebou a teraz žije aj s kocúrom Teom na Čiernej Vode v rodine, ktorú by som priala každému chrtíkovi.Na jeseň oslavuje väčšina našich prvých vrhov svoje narodeniny a aj im by som chcela popriať veľa zdravia do ďalších rokov a poďakovať ich rodinám za starostlivosť, ktorú im deň, čo deň s láskou poskytujú, ale aj všetkým ostatným našim odchovom a ich majiteľom !

27.12.2015 oslávil môj Elendil, moje srdiečko a chrtík s modrou krvou veľké jubileum 10 výročie. Jemu obzvlášť pripíjam na jeho pevné zdravie a ešte veľa rokov medzi nami. Tento chrtík musí s Vami žiť, aby ste pochopili, aký je výnimočný a nenahraditeľný. A tak ďakujem našim anjelom strážnym za všetko dobré, čo nás v minulom roku postretlo a dúfam, že budú pri nás stáť aj v roku nastávajúcom. Teším sa na krytie Lavinie s krásnym Jeremy Jealom a na šteniatka, ktoré z tohoto špičkového spojenia môžu obohatiť aj našu chovateľskú stanicu a opäť sa začínam tešiť na výstavy, priateľov, prechádzky s chrtíkmi a všetko nové o čom ešte teraz ani netuším, len dúfam a verím, že to budú príjemné veci.

Práve som si uvedomila, že prvý chrtík do nášho domu prišiel takmer v tomto období. Bolo to niekedy na prelome januára a februára a bol to Jerry, plavý chrtík, ktorého sme sa ujali v treskúcej zime a zachránili mu život. Myslím si, že nie len jemu...... aj ja som si zachrálinla ten svoj a je to už 23 rokov.

Želám Vám všetkým spokojný a úspešný rok 2016 v zdraví a šťastí.

 

 

 

2.12.2015

V poslednom čase som neaktualizovala novinky na našich stránkach, takže tu sú výsledky z posledných doch výstav. Prvá bola Klubová výstava chrtov v Pezinku 14.11.1015. Na ňu som hlásila 10 ročného Elinka do triedy veteránov, potom Makariu do triedy strednej a nakoniec Laviniu do triedy šampiónov. Chrtíkov posudzovala rozhodkyňa z Poľska, pani Elzbieta Augustyniak. Prihlásených bolo 18 chrtíkov. Jej posudzovanie bolo bez emócii a pôsobilo chladne. Posudky boli strohé a takmer zhodné a obmedzili sa na zopár predností, ak sa to takto dá povedať a nedostatkov ale možno to bolo spôsobené len zlým prekladom.

Veterán Elendil zožal naozaj veľký úspech mimo kruhu viac, ako v ňom samom, aj keď mu pani rozhodkyňa dala naozaj pekný posudok a aj  vo veku 10 rokov zdôraznila jeho perfektnú kondíciu a pohyb. Dostal známku Excellent. Zato Makaria si z kruhu vyniesla známku VD. Pravda je, že Makaria je mladá, temperamentná a úplne iná, ako Lavinia, ktorá od malička cítila zodpovednosť v kruhu, čo sa samozrejme prejavilo aj na jej predvádzaní. Makaria sa pri predvádzaní nechá rozptyľovať okolím a nesústredí sa tak, akoby som si to želala. Lavinia v trieda šampiónov obhájila V1, CAC. V triede veteránov sa predviedla aj naša Deianeira. Bolo krásne, a dojemné vidieť Elendila, jej otca a ju, ako sa neuveriteľne podobajú a akí sú úžasní. Klubového víťaza získala sučka z triedy otvorenej Francesca Tileco, ale BOB pani rozhodkyňa zadala našej Deianeire. Jej majiteľka Patrícia neskrývala prekvapenie, dojatie a veľkú radosť a ja samozrejme tiež. Naša 8 ročná Dorinka sa stala víťazkou plemena, teda BOB.

Do záverečných súťaží sme prihlásili pár Elendil Gil-Endor a Deianeira Quindici a rovnako som prihlásila chovateľskú skupinu, v ktorej sa predviedli Elendil, Makaia a Lavinia.

V záverečných súťažiach sa Elendil umiestnil  na úžasnom 2. mieste, Veterán res.BIS. Pár Elendil a Deianeira získali rovnako 2. miesto s Res. Best Couple a ako chovateľská skupina sme sa umiestnili na 3. mieste. Moja radosť bola neopísateľná.


 

Ďalšou výstavou, ktorej sme sa zúčastnili, bola Dogshow Slovakia Cup v Nitre 29.11.2015. Posudzoval pán rozhodca z Fínska Vourinen Jarmo. Pán rozhodca je dlhoročný chovateľ whippetov a aj dlhoročný rozhodca. Pri chrtíkoch si dával pozor na výšku, dokonca meral tých, ktorí sa mu zdali vyšší, dôkladne prehmatával kostru, kontroloval chvosty a aj to, či sučky nehárajú, ale žiaľ zubom až taký čas nevenoval, no na pohybe si dal naozaj záležať a pri rozhodovaní zohľadňoval celkový dojem a predvedenie. V nedeľu bolo prihlásených 18 chrtíkov, 6 psov a 12 sučiek. Lavinia bola opäť v triede šampiónov a o víťazstvo bojovala s krásnou čiernou Charlaine Next Level. Pán rozhodca udelil V1, CAC Lavinii a tým sme pokračovali  v kruhu a získali sme aj ďalší titul CACIB. O BOB nastúpili juniori, psík z triedy šampiónov Ikario na Klímkách a ja s Laviniou. Pán rozhodca tento prestížny titul zadal Lavinii a Ikariovi zadal BOS. Bola som rozhodnutá, že nebudem čakať do záverečných súťaží, ale nakoniec bolo všetko inak. Okrem toho, že ma presviedčali, aby sme zostali, som si povedala, že si moja krásna Lavinia zaslúži predvedenie  v záverečnom kruhu za ten fantastický výkon a vyplatilo sa. Čakanie bolo dlhé, no spríjemnili sme si ho rozhovormi s priateľmi pri veľmi príjemnej adventnej atmosfére. Záverečný kruh skupiny chrtov BIG posudzoval tiež pán Jarmo Vourinen. Dostali sme sa do užšieho výberu a napokon nás pán rozhodca požiadal, aby sme zaujali 2. miesto v Best in Group. Toto bol pre nás obrovský úspech a moja šedá kráska takto bravúrne zakončila výstavnú sezónu 2015.

 

 

 

30.10.2015

Predošlý októbrový víkend 24. a 25.10. nám priniesol krásne slnečné počasie, ktoré nám hlavne v sobotu spríjemnilo čas na výstavisku Incheba v Bratislave, kde organizátori umiestnili medzinárodnú výstavu psov DANUBE duo CACIB. Nedočkavo som čakala na piatok, pretože večer ku nám prišla z Prahy Helenka s Miminkou a Ringwilkou. Na Miminku (Messalinu) som bola veľmi zvedavá, nevidela som ju odvtedy, čo som ju takmer pred rokom viezla do jej nového domova.

V sobotu bol náš výstavný kruh v hale D v spodných priestoroch halového komplexu. Kruhy boli priestranné a vystlané kobercami, ale priestor okolo nich naopak stiesnený.

V tento deň posudzovala rozhodkyňa zo Slovinska, pani Tatiana Urek okrem ostatných chrtov 19 chrtíkov. Pani rozhodkyňu si pamätám z pred niekoľkých rokov, kedy v podstate začínala s posudzovaním psov a odvtedy sa jej kvality v posudzovaní výrazne posunuli. Stala sa z nej profesionálka a jej posudzovanie mi vyhovuje. V kruhu je príjemná a milá s občasnou štipkou humoru na odľahčenie vypätej atmosféry.

Obidva dni bola prihlásená len Makaria, v sobotu do triedy strednej a v nedeľu do otvorenej. Podelili sme si  s Helou triedy tak, aby si Miminka (Messalina) a Makaria nekonkurovali.

Makaria  mala v triede strednej silnú konkurenciu ďalších troch sučiek. Pani Urek je pohybárka a Makaria pohyb miluje. Je to ešte mladá sučka a aj keď má vystavovanie v kruhu natrénované, potrebuje ešte čas, aby vyspela. Pani rozhodkyni musela učarovať, lebo ju postavila na prvé miesto a Makaria si z kruhu odniesla prvý CAC. Miminka v triede otvorenej v silnej konkurencii ďalších štyroch sučiek získala štvrtú pozíciu s veľmi pekným posudkom. Víťazkou tohoto dňa sa stala Ringwil Gil-Endor, ktorá v triede šampiónov právom obhájila titul šampiónky, získala veľmi dôležitý CACIB, ktorý potrebovala na dokončenie interšampióna a ešte aj BOB.

V nedeľu posudzoval pán Harsányi Péter z Maďarska 14 chrtíkov. Tohoto pána rozhodcu a jeho posudzovanie poznám. Je to príjemný a rozvážny pán, ktorý má pre chrtov veľký cit a pri udeľovaní poradia uprednostňuje menších chrtíkov. Pred časom u neho v Székesfehérvári bodovala Lavinia a veľmi sa mu páčila.

Pán rozhodca v nedeľu posudzoval cez 90 psov a nebol sám a tak sme z kruhu vyšli po 14.00. Bolo to náročné pre nás aj pre neho, pretože pri tak veľkom počte posudzovaných psov ešte diktoval posudky.

 Makaria mala v triede otvorenej opäť konkurenciu ďalších troch sučiek, ale z predošlého dňa nabrala skúsenosti, zžila sa s prostredím a v pohybe sa pekne predviedla. Aj keď je na hranici výšky pánovi rozhodcovi zrejme imponovala pohybom, lebo ju postavil na druhé miesto so známkou V2, res.CAC a veľmi zaujímavým posudkom.

Miminka v triede strednej obhájila 3 pozíciu s V3 a Ringwil si zaslúžene zopakovala víťazstvo z predošlého dňa. Srdečne jej blahoželáme !!!

Máme za sebou veľmi príjemne strávený víkend s našimi priateľmi, ktorých sme netrpezlivo očakávali a ešte dlho budeme z tejto vzácnej návštevy čerpať.

 

 

 

28.9.2015

Minulá nedeľa 20.9. patrila výletu spojeného s výstavou v Alsónémedi neďaleko Budapešti, kde maďarský klub organizoval klubovú výstavu. Miesto konania výstavy je už známe coursingom a dostihmi chrtov, preto som bola veľmi zvedavá, čo okrem kvalitnej dráhy toto miesto ponúka vystavovateľom a ostatným, ktorí si sem prídu spríjemniť volný čas. Bola som milo prekvapená zeleným okolím, rybníkmi, pokojom a príjemnou atmosférou. 

Na výstavu som prihlásila Makariu do triedy mladých a Laviniu do triedy šampiónov. Posudzovala rozhodkyňa z Ruska, pani Irina Korshunova, chovateľka barzojov. Prihlásených bolo 14 chrtíkov. 5 psov a 9 sučiek. Najsilnejšou triedou so 4 chrtičkami bola trieda mladých. Pani rozhodkyňa diktovala dlhé posudky a každému psovi venovala vcelku dlhý čas, ale občas som mala dojem, že pri udeľovaní poradia je nerozhodná. Triedu mladých vyhrala naozaj veľmi pekná šedá sučka Sophie´s Pearl Twinkle Twinkle Little Star. Veľká škoda, že táto sučka nebola aj Junior BOB. Bola by si tento titul rozhodne zaslúžila. Porazil ju mladý pes Beauty of Sicilia Valentino. Makaria mala  v mladých sučkách tretie miesto.

Lavinia v šampiónoch opäť obhájila titul CAC. Klubového víťaza pani rozhodkyňa zadala plavej chrtičke Little Dragons Unbelievable Poem a Laviniu ozačila ako druhú v poradí. BOB si z kruhu odniesol čierny psík Little Dragons QT a BOS už spomínaná plavá sučka - klubová víťazka.

 

 

 

27.8.2015

Predošlý víkend 22.-23.8. patril medzinárodnej výstave psov Duodanube v Bratislave. Zvažovala som hlásenie na túto výstavu, no presvedčili ma dve veci: mám to na skok na dostihovú dráhu, kde sa výstava tradične koná a predpoklad pekného počasia a tým príjemne stráveného času. Nakoniec som sa rozhodla hlásiť len na nedeľu, kedy posudzoval rozhodca zo Slovenska, pán Tibor Havelka. Prihlásených bolo len 11 chtíkov a z toho sa jedna chrtička nevystavila.

Vo výstavnom kruhu sa zväčša predviedli chrtíci zo Slovenska a Čiech. Lavinia v triede šampiónov obhájila prvé miesto, získala CAC, tak potrebný pre dokončenie Slovenského grand šampióna a porazila svoju konkurenciu, no o titul CACIB sme už nebodovali. Lavinia sa predviedla k mojej spokojnosti, no žiaľ to nestačilo. Z kruhu sme vyšli s res.CACIBom. 

Veľmi ma teší, že sme dokončili v tomto roku okrem titulu Slovenský šampión krásy v januári 2015 už aj ďalší prestížny titul Slovenský grand šampión a to práve na tejto výstave. Som na Laviniu veľmi hrdá a ďakujem jej za všetko, čo doteraz pre mňa robila.

 

 

 

24.7.2015

O niečo neskôr, ale s veľkou radosťou dávam na stránky náš úspech z medzinárodnej výstavy v rakúskom Oberwarte, ktorej sme sa s Laviniou zúčastnili 11.7. Posudzovala rozhodkyňa, pani Agneta Kappers zo Švajčiarska. Jej posudzovanie bolo zaujímavé v tom, že sa neponáhľala, na všetko mala čas, bola milá ku psíkom a priateľská k vystavovateľom a čo je hlavné plemená, ktoré posudzovala jej neboli cudzie. Lavinia bola v triede šampiónov opäť sama, ale my sme veľmi potrebovali získať okrem CAC pre nás dôležitý CACIB a pani rozhodkyňa sa rozhodla, že tento titul zadá práve Lavinii. Okrem tohoto ocenenia si Lavinia z kruhu odniesla titul Najlepšia suka - BH a BOS - Best of Opposite Sex. BOB sa pani Kappers rozhodla dať krásnemu čiernemu psíkovi z triedy šampiónov Little Dragons QT. Tomuto úspechu sa veľmi teším a mojej šedej kráske zaň ďakujem  :-)

Takmer máme splnené podmienky na získanie titulu Rakúsky šampión, ale musíme si počkať o budúceho roka a získať posledný CAC, aby sa tak stalo :-) 

 

 

 

22.7.2015

Víkend od 27.6. do 28.6. sa nám začal už v piatok 26.6. v Jasení neďaleko Banskej Bystrice, kde náš klub organizoval Výročnú špeciálnu výstavu chrtov a CACIL coursing. Z hľadiska posudzovania boli pozvané atraktívne rozhodkyne, ktoré ešte na našej výstave neposudzovali. Jedna rozhodkyňa bola z ďalekej Juhoafrickej republiky, pani Clair van den Bergh a druhá  Marie Gadolin zo Švédska.

Pre nás bol tento víkend veľmi úspešný po všetkých stránkach. Makaria vyhrala triedu mladých, v ktorej sa vystavovali 4 sučky, dokonca získala Junior BOB a v záverečných súťažiach sa dostala na tretie miesto – Junior BIS-3.

Lavinia sa v triede šampiónov predviedla opäť sama, ale pani rozhodkyňa ju označila ako víťazku plemena s titulom BOB. Keďže to vola výročná špeciálna výstava chrtov,  venovaná 35.výročiu nášho klubu, obe sučky získali ešte ďalší titul, Víťaz výročnej špeciálne výstavy 2015. Všetky tieto tituly si nesmierne vážim a na moje chrtičky som veľmi pyšná.

Ešte musím spomenúť úspech našej Paulínky, ktorá si s Laviniou vycupkala tretie miesto v súťaži Dieťa a pes.

 

 

 

23.6.2015

Sobotu 20.6. sme strávili v maďarskom Székesfehérvári, presnejšie neďaleko tohto mesta vo Velence, kde sa konala medzinárodná výstava. Krásne okolie, veľa zelene a veľké jazero nám poskytlo úžasný výhľad a pocit oddychu. Celú 10. skupinu posudzoval rozhodca z Maďarska, pán Harsányi Péter. Pekné ranné počasie bolo prísľubom príjemne stráveného dňa a do bodky sa nám vyplnilo.  Makaria sa vystavila v  triede mladých a Lavinia v triede šampiónov, kde mala konkurentku. Obidve si v kruhu profesionálne poradili. Pohoda, ktorá vyžarovala z Lavinie priniesla svoje ovocie.  Pán rozhodca bol ňou nadšený a tomu zodpovedalo aj jej hodnotenie. Lavinia získala ďalšieho maďarského CAC, CACIB a opäť BOB a v záverečnej súťaži – Best in Show ju pán rozhodca László István označil ako 3 najkrajšieho chrtíka skupiny 10 a Lavinia dosiahla ďalší úspech, BIG-3.

Makaria si z kruhu opäť odniesla V1, HPJ, čo je už spomínaný CAJC a Junior Winner. Na dokončenie junioršampióna potrebuje ešte jeden. Dúfam, že nám bude šťastie naklonené.

 

Ešte spomeniem koniec mája, 31.5., kedy som s obidvomi chrtičkami bola na klubovej výstave KCHICH v Náměšti nad Oslavou. Posudzoval rozhodca z Francúzska, pán Alain Dumortier. Jeho milý a láskavý prístup ku chrtíkom bolo pri posudzovaní cítiť .

Zo 40 prihlásených chrtíkov bolo len 11 psov, čo sa mi zdalo veľmi málo. V triede mladých sa vystavilo 10 sučiek a pre nás s Makariou to bola skutočne silná konkurencia. Na druhej strane zasa obrovská skúsenosť, lebo doteraz ešte nikdy nebola v triede s takým počtom súťažiacich. Nesmierne som sa potešila jej umiestneniu, lebo pán rozhodca jej udelil 4 pozíciu a to bolo fantastické.

Laviniu som prihlásila do triedy šampiónov, kde sa okrem nej vystavovali ešte dve chrtičky. Umiestnila sa na 2. mieste s hodnotením  res.CAC.

Aj tento deň sme príjemne strávili v prostredí, ktoré mi veľmi učarovalo a kde sa rada vraciam.

 

 

27.5.2015

Máme za sebou nedeľnú výstavu v Mosonmagyárovári v Maďarsku pod označením CAC Dog Show. Celý týždeň pred výstavou bolo u nás daždivo a chladno,  sobotu nevynímajúc. Mala som veľké obavy, ako zvládneme v takomto počasí nedeľnú výstavu. Nebo sa nad nami zľutovalo a aj keď ráno pred Mosonmagyárovárom mrholilo, tak priamo v mieste konania výstavy na konskej farme Lovarda už nepršalo, ale blata a vody bolo všade dosť.

Zo všetkých chrtov bolo prihlásených najviac chrtíkov v počte 7, ale vystavili sa len 4. Makaria mala svoju premiéru a prvý krát sa predvádzala v triede mladých. Jej konkurentka nenastúpila a tak sme mali kruh len pre seba. Bolo to náročné, ale Makaria to zvládla, slušne sa predviedla, aj na stole príkladne stála a pán rozhodca Oleg Fintora zo Slovenska jej zadal V1, HPJ, čo je obdoba nášho titulu CAJC. V triede otvorenej sa predvádzala Lavinia a opäť sa stalo, že jej konkurentka nenastúpila. Lavinii sa v kruhu rovnako darilo, pekne sa predviedla a pán rozhodca jej zadal V1, CAC.

Tým pádom obe moje slečny nastupovali o BOB a z kruhu si ho odniesla Lavinia.  Makaria získala ešte jeden titul , Junior Winner. Žiaľ z rodinných dôvodov sme nemohli zostať na záverečné súťaže, čo mi neskôr bolo ľúto.

 

 

 

11.5.2015

Tak a máme za sebou ďalšiu výstavu tento krát v rakúskom Wieselburgu,  9.5.2015, od ktorej som asi čakala veľmi veľa a vypomstilo sa mi to :). Posudzovala pani rozhodkyňa Vansteelant-Benoit Audrie z Belgicka a bola veľmi prísna. Posudzovala afgánov, barzojov a talianskych chrtíkov a ak to vyčíslim matematicky, tak 2/3 z nich dostali známku VD.

Titul CACA zadala výnimočne, nezadávala res. CACA, to sa pošťastilo zopár vystavovateľom v chrtíkoch. Siahnuť si na titul CACA a vyššie bol veľký úspech. Lavinia porazila v triede šampiónov svoju konkurentku a pani rozhodkyňou bola ohodnotená známkou V1, CACA. O CACIB sme nastúpili s plavou pevnou sučkou z triedy otvorenej, ktorú pani rozhodkyňa uprednostnila a zadala jej CACIB. Nám podala ruku s titulom res. CACIB.

Priznám sa, že som bola troška sklamaná, ale nakoniec aj veľmi šťastná, lebo u tak prísnej rozhodkyne bol tento výsledok úžasný a naozaj sa mu veľmi teším. Verím, že získanie titulu CACIB, ktorý potrebujeme,  nezostane pre nás v Rakúsku zakliaty a že sa oň pokúsime na ďalšej výstave.

 

 

 

28.4.2015

Konečne máme aj fotky Mentorka od Anny a Aleny z Ruska. Keď som ho uvidela poskočilo mi od radosti srdce, aký krásny chrtík z neho rastie.  Výrazom mi veľmi pripomína matku Dolce. Je od nás ďaleko, no myslíme na neho a želáme mu radosť zo života, milujúcu rodinu a úspechy na výstavách.

 

 

 

2.4.2015

Šteniatka vrhu "M" onedlho oslávia 9 mesiacov. Marsyas bol pred časom u nás na návšteve a fotku Messalinky nám poslala Helenka. Chýba len Mentor. Anna a Alena ju prisľúbili, tak dúfam, že by sme ju mohli  v krátkom čase mať. 

 

 

23.2.2015

Od poslednej aktualizácie prešiel dlhší čas a ten sme si s Laviniou vyplnili dvoma výstavami. Prvá, medzinárodná výstava pod názvom FeHoVa, Winter DogShow  sa konala v Budapešti. Je to štvordňový výstavný maratón a prekvapilo ma, že celkovo bolo prihlásených veľmi málo chrtíkov, aj keď sa už táto medzinárodná výstava dostáva do povedomia a buduje si svoju tradíciu podobne ako výstava v Komárome. Chrtov posudzoval rozhodca z Maďarska, pán László Erdos.  Najpočetnejšie  zastúpená bola  trieda mladých sučiek s počtom 3 a celkovo bolo prihlásených 10 chrtíkov. Lavinia bola v svojej triede sama. Z kruhu sme vyšli so známkou Excellent a CAC a nastupovali sme o CACIB, ktorý sa pán rozhodca rozhodol udeliť Lavinii rovnako ako aj BOS – Best of Opposite sex. Moja radosť bola veľká, veď sme si týmto výsledkom otvorili cestu pre ďalšie výstavy v Maďarsku.

 

 

Druhá a veľmi dôležitá výstava bola naša klubová Špeciálna výstava chrtov, ktorá má tento rok prívlastok slávnostná, lebo sa nesie v znamení osláv 35. výročia existencie Slovenského klubu chovateľov chrtov. Bola to tento rok prvá výstava s prívlastkom slávnostná a budú také ešte dve. Nasledujúca bude 27. a 28.6. v Jasení, neďaleko Banskej Bystrice a tá bude celá venovaná tomuto výročiu, o čom svedčí aj jej názov, Výročná špeciálna výstava chrtov.

Vrátim sa teraz k výstave, ktorá bola 21.2. v Bratislave na Inchebe k Špeciálnej výstave chrtov. Prihlásený bol úctyhodný počet chrtov, niečo nad 150 a chrtíkov bolo 18. Veľa vystavovateľov prišlo už tradične od priateľov z Čiech, potom z Rakúska. Výstavný výbor sa snažil pripraviť všetko tak, aby bolo naozaj cítiť slávnostný okamih. Už tradične náš klub pozýva zahraničných rozhodcov, čo je nepopierateľne lákadlo pre vystavovateľov a tento krát to boli rozhodcovia pán Olaf Knauber, chovateľ greyhoundov a pán Bjorn Fritz, chovateľ deerhoundov, obaja z Nemecka. Pripravená bola slávnostná tabuľa s bohatým  občerstvením a začiatok výstavy otvoril predseda so slávnostným prípitkom šampanského pre všetkých vystavovateľov.

Naše plemeno posudzoval pán Olaf Knauber, ktorého som mala možnosť zažiť v kruhu ako rozhodcu po prvý krát. Nikdy pred tým som ho nezažila. Veľmi pozorne som sledovala jeho posudzovanie pri salukách a všimla som si, že je pozorný, príjemný, úctivý k vystavovateľom a dôsledný. Potrebovala som sa oboznámiť s jeho posudzovaním a uvedomila som si, že to nie je rozhodca, ktorého skúsený vystavovateľ dokáže zmiasť perfektným predvedením a zakryť drobné, či väčšie nedostatky svojho psa, že je to rozhodca, ktorý si, teda u chrtíkov určite, všímal tie najpodstatnejšie veci. Plemenu rozumel a jeho pomyselná latka kvality bola naozaj vysoká a nie každý ju dosiahol. Zadal veľa známok VD a aj D a nezadal res. CAC. U chrtíkov boli v sučkách silné triedy mladých, stredná a otvorená. Všetky výsledky z výstavy sú na klubovom webe http://www.netspace.sk/chrty/, kde si ich môžete pozrieť, preto spomeniem len veľký úspech Ringwil Gil-Endor Hely Podanej, ktorá dokončila titul Šampiónka Slovenska a v triede strednej zo štyroch sučiek obhájila prvé miesto s V1, CAC a krásnym a vyčerpávajúcim posudkom. Veľmi som sa tomuto víťazstvu tešila spolu s Helou a srdečne blahoželám.

Potom sme nastupovali v triede šampiónov do kruhu my dve s Laviniou a samé. Mala som veľký rešpekt pred pánom rozhodcom a asi sa mi triasli kolená, lebo dnes ma dosť bolia svaly. Musím naozaj pochváliť Laviniu a poďakovať jej matke Dolce, že jej zo seba dala to najlepšie, lebo skutočne toto moje srdiečko chodí v kruhu ako hodinky, vie a chce sa predviesť, čo s veľkou radosťou vždy robila aj Dolce.  Keď pán rozhodca začal hodnotiť tak som bola dojatá. Boli to slová chvály ktoré zakončil tým, že je právom šampiónka. Takže sme získali ďalší CAC a postupovali sme o titul Víťaz špeciálnej výstavy spolu s Ringwil Gil-Endor. Pán Olaf Knauber tento tilul zadal Lavinii a rovnako jej zadal prestížny titul BOB, keď sme opäť do kruhu nastúpili so sučkou z triedy mladých a šampiónom od psov. Pre nás to znamenalo, že ideme do záverečných súťaží, kde sme posledný krát bodovali, lebo sme sa dostali do úzkeho výberu a naše bolo tretie miesto v Best in Show. Ďakujem mojej krásnej drobuľke za perfektný výkon. Tento pán rozhodca je ďalší z tých, ktorého si zapamätáme pre jeho profesionálny, odborný, prísny, ale i priateľský prístup. Vidieť a byť pri takomto posudzovaní bolo pre mňa opäť veľkou skúsenosťou , ale aj zážitkom.

Fotky z výstavy budú neskôr :) Veľmi sa na ne teším.

 

 

 

14.1.2015

Novinky z víkendu 10. a 11.1., kedy sa v Nitre otvárala výstavná sezóna dvomi výstavami pod označením New Year Show v sobotu a Winter Show v nedeľu sme aj my zahájili tohtoročnú sezónu a zahajili sme ju s Laviniou veľmi úspešne.  Výstavu v sobotu posudzoval pán Oleg Fintora zo Slovenska, prihlásených bolo 8 chrtíkov a Lavinia bola prihlásená do triedy strednej. Obhájila prvé miesto pred konkurenciou so známkou V1, CAC a tak nastupovala do kruhu o cenný titul CACIB, ktorý zostal v jej pacičkách rovnako, ako aj titul BOB (Best of Breed). Rozhodli sme sa zostať do záverečných súťaží a to sa nám vyplatilo.  Lavinia bodovala aj v záverečnej súťaži o víťaza skupiny a obhájila 3. miesto Best in Group. Ja som bola veľmi šťastná, ale Lavinia po celom dni bola skôr vydesená a unavená.

V nedeľu posudzoval chrtíkov pán rozhodca Dušan Barlík zo Slovenska a prihlásených bolo 9 chrtíkov. Lavinia v triede otvorenej opäť obhájila V1, CAC a o CACIB nastupovala s krásnou čiernou sučkou, mimochodom vnučkou môjho Elinka,  z triedy šampiónov,  Antoinettou il Segreto dell´Amore a čiernou sučkou z triedy strednej  Charlaine Next Level.  CACIB získala Antoinetta a res.CACIB  Lavinia.  Moja radosť bola neopísateľná, pretože tým sme splnili poslednú podmienku na udelenie titulu Slovenský šampión a podotýkam, že 29.12. dovŕšila  Lavinia 17 mesiacov.

V sobotu aj v nedeľu získal titul BOS veľmi zaujímavý šedý chrtík  Fachiro Tileco.

Pripájam  ešte zopár fotiek z úspešného víkendu.

 

 

 

7.1.2015

Vianoce sú už minulosťou, aj očakávaný Nový rok pokročil o krok, tak by som Vám všetkým rada popriala veľa zdravia, šťastia, radosti zo života aj zo svojich zvieracích-psích  priateľov, ak sú Vašou súčasťou a úspechy.

 

Ja som starý a aj Nový rok slávila s chorobou v posteli a spoločnosť mi robili chrtíci, horúci čas a antibiotiká.  Uvedomila som si, akí vedia byť poslušní a tolerantní, že isto cítia, že nie je čosi v poriadku. Všeličo som v hlave preberala, vracala sa v spomienkach a opäť si vybavovala všetko, čo sme už nechali za sebou a bolo to veľmi príjemné. Boli to výstavné začiatky Lavinie, úspech v triede mladých a v Topoľčiankach na Klubovej výstave chrtov, kde získala 1. miesto v záverečnej súťaži mladých, Junior BIS a ďalšie. Medzitým sa nám narodili šteniatka vrhu "M" 

po Dolce a Leonovi Feritte Bugsy, ktoré som tiež prezentovala na mojich stránkach. Marsyas zostal na Slovensku, Mentor odišiel do Ruska, Messalinka zasa do Česka a Makaria je zatiaľ doma. Rok sme ukončili ďalšími malými úspechmi v Nitre a v rakúskom Welse, kde Lavinia opäť bodovala a otvorila si cestu k dokončeniu titulu "Šampión" danej krajiny.

Medzitým mi neustále chodili na FB od Agatky Szatkowskej z Poľska samé dobré správy  o Lune Lucretii, sestre Lavinie a Desideria, majiteľka Cheiróna

 ( Kori) mi oznámila, že sa po ňom v Taliansku v chovateľskej stanici Del Colle Folignano narodili krásne šteniatka a väčšina z nich je svetlá, ako on.

 

Koncom roka, 27.12.2014 oslávil náš Elinko 9 rokov a to bol veľký DEŇ. Ešte by som veľmi rada popriala všetkým našim šteniatkam v ich rodinách veľa zdravia. 

 

Samozrejme, že rok 2014 nebol len o tomto, bolo v ňom veľa ďalších vstupov príjemných a veselých, aj menej príjemných, ale o tom život je.


Dúfam, že rok 2015 bude rokom, ktorý budeme s radosťou a hrdosťou hodnotiť takto o rok, ako úspešný rok

Pripájam ešte zopár fotiek z vianočného obdobia :

 

 

Archív